Infekcie močových ciest a liečba bez antibiotík

UTIPodľa štúdie z roku 2013 publikovenaj v časopise BMC Family Practice voľne dostupnom v medicínskej databáze BioMed Central, sa čím ďalej tým viac žien so zápalmi močových ciest rozhodne neužívať antibiotiká a dávajú svojmu telu šancu sa spontánne uzdravenie prirodzenou cestou. Výskum dokazuje, že až 70% žien s príznakmi nekomplikovanej infekcie močových ciest, ktoré sa rozhodli nesiahnuť po antiotikách, vykazovalo zlepšenie zdravotného stavu už behom týždňa.

Antibiotikám odolné baktérie sú v súčasnosti už veľkým problémom a výskyt tzv. super-bakteriálnych nákaz, je na vzostupe. Používaním antibiotík sa totiž zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia spôsobeného práve baktériami, ktoré sú voči antibiotikám odolné.

Samozrejme, že pri vážnych bakteriálnych infekciách môžu antibiotiká dokonca aj zachrániť život, ale na druhej strane neúčinkujú proti vírusom. Náš vlastný imunitný systém je schopný bojovať proti bežným nákazám a menším bakteriálnym infekciám aj sám, bez chemických zásahov.

V štúdii, ktorá pochádza z Univerzity v Amsterdame, boli ženy s príznakmi nekomplikovanej infekcie močových ciest požiadané odložiť užitie antibiotík na neskôr. Tretina z opýtaných žien bola ochotná odložiť liečbu antibiotikami.

O týždeň neskôr polovica z týchto žien stále nezačala užívať antibiotiká a viac ako dve tretiny z nich sa cítila lepšie a zaznamenala výrazné zlepšenie ich klinického stavu.

Dr.Bart Knottnerus, z Akademického lekárskeho centra v Amsterdame, ktorý celú štúdiu viedol poznamenal:

„Ženy sú k oddialeniu liečby antibiotikami prístupnejšie viac, ako to vo všeobecnosti mnohí lekári predpokladajú. Vzhľadom k tomuto je fakt „nič nerobenia“ alebo podanie lieku proti bolesti namiesto samotných antibiotík, účinná liečba a jedna z mála ciest ako znížiť riziko rozšírenia baktérií odolných voči antibiotikám.“

Kampaň za pravdu v medicíne má v prípade infekcií močových ciest dlhodobé a vynikajúce skúsenosti s adekvátnou hydratáciou, vitamínom C, D, probiotikami a inými jednoduchými ale dôležitými výživovými metódami.


Bart J Knottnerus, Suzanne E Geerlings, Eric P van Charante, Gerben ter Riet. Women with symptoms of uncomplicated urinary tract infection are often willing to delay antibiotic treatment: a prospective cohort study. BMC Family Practice, 2013; 14 (1): 71 DOI: 10.1186/1471-2296-14-71


 

 

Preklad:

Mgr. Katka Sopúchová

Môj blog Coco di bella

 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s