Syntetické a nízke dávky vitamínov – samozrejme, že neučinkujú!

syntheticV 2008 roku JAMA – Journal of the American Medical Association (Žurnál americkej lekárskej asociácie) vydal tlačovú správu, hovoriac svetu, že doplnky vitamínov C a E nie sú účinné v prevencii srdcových ochorení u starších mužov. Takéto výsledky sa od JAMA dali očakávať a obrovské náklady spojené s 10-ročnou štúdiou mohli byť využité efektívnejšie.

Podobné tvrdenia sa v systémových médiach nezriedka objavujú aj dnes. Na jednej strane odrádzajú ľudí od užívania vitamínov a iných výživových doplnkov a na druhej strane tvrdo zastávaju chemickú, najmä vakcinačnú politiku.

Asi 40% populácie v západných štátoch a rastúci počet v rozvojových krajinách prijíma doplnky vitamínov a minerálov. Tí, ktorí vedia, ako väčšina nutrientov v tele pracuje (najmä lekári integrovanej medicíny, funkčnej medicíny a metabolickej medicíny), vedia, že lacné doplnky v štýle, v akom sa predávajú v mnohých supermarketoch ale aj lekárniach, nie sú vo svojej syntetickej forme a v nízkych dávkach schopné znížiť riziko srdcových ochorení ani podporiť liečbu iných ochorení.

To je však presne to, čo Dr Howard Sesso spolu s kolegami z Brigham & Women’s Hospital na Harvarde urobili – použili nízke dávky lacných doplnkov, vyrobených farmaceutickými spoločnosťami. Následne sa javili ako prekvapení, keď po 10 rokoch prieskumu na takmer 15 000 účastníkoch zistili, že tieto doplnky nie sú účinné.

Prečítajte si prosím nižšie našu tlačovú správu.

 


Joint Press Release by the Alliance for Natural Health and the American Association for Health Freedom

(Preklad: Spoločné tlačové vyhlásenie Aliancie naturálneho zdravia a Americkej asociácie za slobodu zdravia)

November 18, 2008           

FAULTY STUDY TARGETS VITAMINS C AND E
Finding of No Cardiovascular Protection Was Predictable

Preklad: CHYBNÁ ŠTÚDIA NAPADLA VITAMÍN C a E

Negatívne výsledky pri kardiovaskulárnej ochrane sme očakávali

Americká asociácia za slobodu zdravia (AAHF) a medzinárodná organizácia Aliancia naturálného zdravia (ANH) ostro kritizovali defektívnu a zavádzajúcu štúdiu uverejnenú na začiatku mesiaca v JAMA. Výsledky štúdie priniesli denníky na celom svete s cieľom vytvoriť vo verejnosti domnienku, že ani vitamin E, ani vitamín C v doplnkoch nie sú účinnými v prevencii kardiovaskulárnych ochorení u starších mužov.

Zo štúdie vedenej Dr Howardom Sesssom a jeho kolegami z Harvardu, nazvanej “Physicians’ Helth Study II”, v ktorej sa sa počas 10 rokov zúčastnilo vyše 14 600 starších lekárov – mužov, je evidentné, že boli použité doplnky vitamínu E najnižšej možnej potencie a nízke dávky oboch vitamínov. Analýzu tejto štúdie vykonali špecialisti na výživu z Aliancie naturálneho zdravia (ANH), Dr. Steve Hickkey, Dr. Damien Downing a Dr. Robert Verkerk.

Analýza ANH pod názvom “Designed to Fail: A Trial Without Meaning” (Nastavená na neúspech: Bezpredmetná štúdia), kritizovala štúdiu Dr Sessa kvôli použitiu syntetického dl-alfa-tokoferolu (dl-alpha-tocopherol), ktorý je omnoho menej efektívny ako prírodná a kompletná forma vitamínu E. Táto syntetická forma teda ani nemohla priniesť pozitívny výsledok. Navyše, dávka vitamínu E (400 IU každý druhý deň) použitá v štúdii je omnoho nižšia oproti dávke, ktorú prijímajú tí, ktorí si dlhodobo vitamin E doplňajú, čím je štúdia irelevantná, oproti dlhodobejším štúdiám preukazujúcim klinickú efektívnosť terapie vysokými dávkami vitamínov.

V štúdii bola tiež použitá dávka 500 mg vitamínu C denne, čo je len polovica bežnej dávky, ktorú prijímajú typickí konzumenti vitamínu C. Je evidentné, že že dynamický prietok vitamínu C v krvi začína až pri dennej dávke 3000 mg, v rozložených dávkach 1000 mg 3-krát denne. To je minimálna dávka na to, aby sa efektívne predišlo srdcovým ochoreniam.

“Berúc do úvahy to, že metodológie výskumu boli jednoznačne nastavené proti prínosu pozitívnych výsledkov z vitamínov C a E, je namieste otázka, komu táto štúdia prinesie úžitok? Čo to bude napríklad znamenť pre farmaceutický priemysel, ktorý presadzuje chemickú liečbu? Ako bude ovplyvnený zavádzajúcou štúdiou, kvôli ktorej mnohí prestanú dôverovať výživovým doplnkom a priklonia sa k chemicej liečbe?”, pýta sa Gretchen DuBeau, Výkonný riaditeľ AAHF.

Dr Damien Downing, klinický riaditeľ ANH, president British Society of Ecological Medicine a Editor-in-Chief odborného časopisu Journal of Nutritional and Environmental Medicine na margo Sessovej štúdie prehlásil, že je to “an intervention designed to fail”! (zásah, ktorého cieľom bol neuspieť).

Vedecký a výkonný riaditeľ ANH Dr Robert Verkerk dodal, že “Pri troch svetových najväčších farmaceutických firmách, menovite BASF, Wyeth a DSM – bývalá ROCHE, ktoré pre uvedenú štúdiu dodávali nízke dávky nízko kvalitných a syntetických doplnkov, nie je najmenej prekvapujúce, že výsledky napadli používanie doplnkov. Prieskum, ktorý v spolupráci s farmaceutickým priemyslom vykonali, stál milióny dolárov. To sú peniaze vyhodené do vzduchu. Prečo absolútne nespolupracovali s výskumníkmi z oblasti výživy a metabolickej medicíny, ktorí denno-denne skúmajú, ako nutrienty fungujú a v akej forme a kombinácii sú najviac účinné?”

Analýza “Designed to Fail: A Trial Without Meaning”, je dostupná na:  http://www.anhcampaign.org/files/081117_Sesso_PHSII_ANHrebuttal.pdf

 

KONTAKTY

Alliance for Natural Health
Dr Robert Verkerk
Alliance for Natural Health, The Atrium, Dorking, Surrey RH4 1XA,
United Kingdom
Phone: +44 (0)1306 646 600
Fax: + 44 (0)1306 646 552
E-mail: info@anhcampaign.org

American Association for Health Freedom
Gretchen DuBeau, Executive Director
American Association for Health Freedom
4620 Lee Highway, Suite 210
Arlington, VA 2220, USA
Phone:  +1.800.230.2762
Fax:  +1.703.624.6380
E-mail: office@healthfreedom.net

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 280 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s