Enzýmová terapia a prevencia (nielen) rakoviny

enzymesEnzýmy sú molekuly, ktoré učinkujú ako katalyzátory všetkých telesných chemických reakcii a sú teda neodlučiteľnou súčasťou života. Poznáme dve základné kategórie enzýmov: tráviace žalúdočné enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať časti jedla, aby boli jeho výživové prvky vstrebateľné, a metabolické (systémické) enzýmy, ktorých primárna úloha začína v krvnom obehu trávením a nežiadúcich zvyškov a následným presunutím sa do telových buniek, kde toto trávenie a iné funkcie pokračujú. Chronický nedostatok enzýmov oslabuje imunitný systém, prispieva k chorobám a v konečnom dôsledku spôsobuje choroby ako rakovina. Oba typy enzýmov sú produkované telom, ale sú tiež dopĺňané orálne v surovej strave. Pre dosiahnutie optimálneho zdravia sú dôležité obe formy prísunu.

Ľudské telo, hlavne pankreas, produkuje 22 typov enzýmov. Táto produkcia sa znižuje vekom (1) (Preto je výskyt rakoviny častejši u starších ľudí. Žial, v industrializovanom svete v 21 storočí má čoraz viac mladých ľudí nedostatok enzýmov a teda náchylnosť k rakovine). Tri základné tráviace enzýmy, amyláza, lipáza a proteáza štiepia uhľohydráty, tuky a bielkovinu. Celuláza a laktáza štiepia vlákninu a mliečne produkty. Tieto enzýmy pracujú v žalúdku počas periódy predtrávenia, avšak, ak je jedlo varené alebo industriálne spracované, jeho prírodné enzýmy sú zničené. Denná konzumácia takéhoto vareného alebo inak spracovaného jedla preto zaťažuje telo, keďže dochádza k stálemu ba rastúcemu chronickému nedostatku enzýmov a teda k záťaži predtráviaceho procesu.

Pri tomto nedostatku tráviacich enzýmov v predtráviacom procese, telo produkuje nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny v snahe pomôcť tráveniu. Toto však samozrejme spôsobuje gastrointestiálny reflux (“pálenie záhy”), plyny, nafukovanie a podvýživu (aj u obéznych ľudí) a to kôli neukončenému tráveniu. Len čiastocne natrávené bielkoviny potom hnijú v toxických substanciách v tenkom čreve. Prechodom týchto toxínov do krvneho obehu je okamžite napadnutý imunitný systém, čo spôsobuje zdravotné problémy, keďže tieto toxíny sa usádzajú postupne hromadia v bunkách celého tela. Konzumácia surových potravín, obmedzenie tepelne spracovaných jedál, dokonale prežúvanie jedla (aby sa aktivovali enzýmy v slinách) a stály prísun enzýmov počas jedla (hlavne u chorých a staršich ľudí) je preto vitálne dôležitý pre nápravu chronického nedostatku enzýmov. Jedlo bohaté na enzýmy zabezpečí dokonalý tráviaci process a zabezpečí tiež dostatok enzýmov pre iné potrebné procesy tela.

Doplňujúc prácu tráviacich enzýmov, metabolické (systemické) enzýmy sprevádzajú virtuálne každú chemickú reakciu a bunkovu funkciu tela, vrátane čistenia krvi a ochrany proti zápalovým procesom. Vážny a nebezpečný nedostatok vzniká v prípade, keď sa tieto metabolické enzýmy spotrebujú na žaludočné trávenie (kôli nedostatku spomínaných tráviacich enzýmov). Takto nedostatkom metabolických enzýmov oslabený imunitný systém nie je schopný zabrániť zhromažďovaniu patogénov (spôsobujúcich choroby) a karcinogénov (spôsobujúcich rakovinu) a preto telo nie je schopné zabrániť prípadnému premnoženiu sa buniek (bujneniu).

Takmer všetky patogény, vrátane nádorových buniek, sú chránené bielkovinovým obalom, tzv. “fibrínom”, čo spôsobuje ťažkosti imunitnému systému v identifikovaní a zničení patogénu. Tento obal môže byť až 15 násobne hrubší, ako membrána zdravej bunky (1,5). Práve preto sú metabolické enzýmy veľmi potrebné. Väčšia časť týchto enzýmov sú proteázy, alebo “proteolytické”, čo znamená, že urýchľujú štiepenie proteínov (bielkovín). Pri ich dostatku trávia obranný fibrín a vystavujú nádorovú bunku imunitnému systému.

Zdravý pankreas produkuje väčšinu z enzýmov, avšak pri nedostatku telom vyrábaných enzýmov (čo je v industrializovanom svete narástajúcim problémom) sú pre správne fungovanie metabolických obranných procesov potrebné náhradné enzýmy v podobe zvýšeného prísunu v surovej strave a pri výskyte choroby v podobe enzýmových výťažkov vo veľkých dávkach. Tieto doplnkové enzýmy sa musia užívať na lačno, aby neboli zúžitkované trávenim, ale aby boli rýchlo vstrebané v tenkom čreve do krvného obehu a takto sa krvou dostali k bielkovinovému obalu nádorovej, či akejkoľvek inej nezdravej bunky. Kôli svojím bielkovinu tráviacim schopnostiam, vysoké terapeutické dávky metabolických/pankreatických enzýmov sú v metabolickej medicíne uspešne používane desiatky rokov.

Účinok pankreatických enzýmov v rakovinovej liečbe bol prvykrát objavený na začiatku 20. storočia škótskym embryológom Johnom Beardom, ktorý zistil, že bunka placenty je je takmer identická so zhubnou bunkou. Pozorujúc, že bunky placenty prestavajú rásť vo ôsmom týždni tehotenstva, kedy sa začína produkcia enzýmov v rastúcom plode, Beard došiel k záveru, že zhubné bunky musia reagovať na pankreaticke enzýmy podobne, ak sa tieto dodajú telu v dostatočnom množstve (2,3)

Beard potvrdil svoju teóriu s obrovským úspechom, aplikujúc pankreatické džúsy a následným odstránením nádorov u zvierat a neskôr u ľudí. Tieto objavy boli publikované v monografe 1911 pod názvom Enzýmová terapia rakoviny. Po jeho smrti v roku 1923 ostala jeho práca istým spôsobom zabudnutá, až pokiaľ Texaský zubný lekár túto závažnú teóriu o 40 rokov neskôr znovu nepotvrdil.

Špecialista na nádorové ochorenia z New Yorku Dr Nicholas Gonzales prehodnotil Kellyho pacientov v roku 1981 keď bol ešte medikom na univerzite Cornell. Súčasťou bol aj výskum orálnych pankreatických enzýmov na liečbu rakoviny, čo napokon použil aj vo svojej nasledujúcej praxi liečenia pokročilých nádorov. V tejto liečbe prírodnými metódami, hlavne enzýmami, úspešne pokračuje dodnes (4).

Zdravý človek, ktorý dodržiava pravidlá zdravej výživy, má predpoklad dostatočného prísunu enzýmov. Ľudom, u ktorých prevažuje varená strava (a teda chronický nedostatok enzýmov), sa odporúča prijímať kvalitné enzýmové doplnky. Pacienti, ktorí tŕpia degeneratívnymi, alebo inými ochoreniami v dôsledku nedostatku enzýmov, by mali prijímať vyššie davky pankreatických enzýmov orálnou formou. U ľudí s rakovinovým ochorením sa v metabolickej medicine podávajú megadávky enzýmovych pripravkov v injekčnej forme, čo má lepší efekt, keďže sa enzými vstrekujú priamo do krvi. Tam, kde intravenózne formy enzýmov nie sú k dispozícii, odporúčajú sa megadávky v orálnej forme (5).

Kampaň za pravdu v medicíne nemá v úmysle podporovať a ani nepodporuje žiadny konkrétny enzýmatický prípravok. Avšak, odborníci venujúci sa metabolickej medicíne, odporúčaju nasledujúce podobné zloženie v jednej enzýmovej tablete (podávanej niekoľkokrát denne spolu s inými preparatmi, ako Amygdalin – vitamin B17, zinok, Emulzný vitamin A a E, Selén a iné):

Pancreatín………………………….1250mg
Papain…………….………………….150mg
Bromelain…………..………………150mg
Trypsín………………….…………..125mg
Lipaza……………………….……….50mg
Amyláza………………………..……50mg
a-chymotrypsín…………………….45mg
Rutín………………………………….100mg
Zinok gluconát………………………10mg
Super oxide dismutase……….…50mcg
Kataláza…………………………….200 Units
L-Glutathione………………………10mg

Zdroj: http://worldwithoutcancer.org.uk/therapycomponents.html

Literatúra:

 1. Diamond, M.D., W.John, and Cowden, M.D., W.Lee: Cancer Diagnosis, What To Do Next. Tiburon, CA: Alternative Medicine.com, Inc., 241-6, 2000 (Diagnóza rakoviny; ako ďalej?)

 2. Fonorow, O.:The Cure for Cancer: Theory, History and Treatment. Townsend Letter for Doctors and Patients, June 2004 (Liek na rakovinu: teória, história a liečba. Tisís listov lekárom a pacientom)

 3. Kelley, Wm. DDS: Cancer: Curing the Incurable Without Surgery, Chemotherapy, or Radiation. Bonita, CA: New Century Promotions, 3-13, 2005 Edition. (Rakovina: Liečba nevyliečiteľného bez operácie, chemoterapie a radiácie)

 4. Gonzalez M.D., N.: Enzyme Therapy and Cancer. (Enzýmová liečba rakoviny) http://www.dr-gonzalez.com/history_of_treatment_txt.htm)

 5. Wrba, M.D., Heinrich: Leading European Oncologist Discusses Systemic Oral Enzyme Therapy and Cancer. (Lídri európskej onkológie prejednávajú systémovú orálnu enzýmovú liečbu rakoviny).

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Slavo K. says:

  Dobrý deň, tiež by som chcel objednať Megazymes Forte Plus a na stránkach Damianvit je nedostupný. Viete mi poradiť?
  Ďakujem, SK

 2. Jana Hodálová says:

  Dobrý deň, kde si môžem objednať Megazin keď je na stranke vypredaný,ďakujem.

 3. Slavo says:

  Zdravím. Celulóza a laktóza štiepia …. – to by malo byť : Celuláza a laktáza…

 4. Eva Antalova says:

  Chcem Vas srdecne pozdravit,velmi Vam dakujem za informacie,ktore podavate v zrozumitelnej forme aj pre laikov. Zivot je najvacsia hodnota,a jeho kvalitu si uvedomujeme az ked zdravie prestane sluzit. Prajem Vam vela ,vela zdravia a prosim,neprestavajte s osvetou. Vdaka Vam zacinam mnoho suvislosti chapat. Antalova Eva

 5. Štefan says:

  Je chvályhodné, že poskytujete cenné informácie, ale mali by ste sa viac venovať kontrole pravopisu. Slovenčina vám veľmi nejde.

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s