Ako človek veľmi osprostel – alebo, PREČO rakovina bude ako chrípka, všade?

homosapiensMožno sa mnohým názov članku zdá trochu drsný, ale nedá sa z neho ubrať čo i len bodka. Zamyslite sa, ako ďaleko sa človek, vraj tvor rozumný, dostal v stravovaní, ináč povedané, ako veľmi v stravovaní zblúdil.

Porovnajme si stravovanie zvierat a človeka rozumného.

Cicavce (stále mám na mysli tie v prírode, neuväznené človekom), nepijú po dobe kojenia mlieko a ani by im na um nezišlo piť mlieko iného cicavca, a už vôbec nie piť ho po celý život. Napriek tomu, cicavce, ako napríklad niekoľkotonové slony netrpia nedostatkom vápnika. Majú ho dostatok zo zelenej trávy. Človek, vraj jediný tvor rozumný, je jediným cicavcom, ktorý pije mlieko po celý život (avšak nie všetko ľudstvo, len tá civilizovanejšia (industriálnejšia a kapitalistickejšia časť, ktorá sa rozhodla na kravskom mlieku zarábat miliardy) a k tomu mlieko iného cicavca, totálne inej štruktúry, ktorá je ľudskému telu cudzia. A taktiež je človek jediným cicavcom, korý trpi chorobami pohybového aparátu, ako sú hlavne osteoporózy a artritídy.

Cicavce v prírode nepijú po dobe kojenia nič ine ako len vodu a nič len vodu. Napriek tomu su zdravé a netrpia nedostatkom živín. Skúste svojho psa mesiac napájať malinovkami, čajmi, kávou, pivom, mliekom, kakaom a nedožije sa možno ani konca toho mesiaca. Človek zašiel tak ďaleko, že čoraz viac považuje všetky tieto bludné nápoje za bežné a nevyhnutné a čistú vodu za nápoj chudobných alebo hlúpych a hanbí sa ju ponuknúť milovaným blízkym pri návštevách.

Cicavce v prírode nežerú varenú stravu. Sme jediní, ktorí varením, pečením, pražením, zaparovaním, mrazením a pod. na smrť ničíme enzýmy, vitamíny, minerály, antioxidanty a iné. A sme preto jediný cicavec, ktorý trpí toľkými degenerativnými metabolickými chorobami, od srdcových, až po rakovinové ochorenia. Aj napriek tomu tvrdohlavo považujeme varenú stravu sa niečo nevyhnutné a zdravé a odsudzujeme a vysmievame sa tým, ktorí si volia nevarenú stravu a označujeme ich za bláznov a extrémistov. Fakt je ten, že imunita človeka považuje varenú stravu za cudzie teleso. Dôkazom je tráviaca leukocytóza, kedy sa po konzumácii vareného jedla výrazne zvyšuje počet bielych krviniek – znak toho, že sa imunita bráni. Táto tráviaca leukocytóza nastáva len po varenom alebo inak spracovanom jedle, nikdy však po surovom jedle, takom, ako narástlo v prírode.

Všetky ostatné cicavce majú jednoduchú (delenú?) a predsa výživovo vyváženú stravu. Človek sa hlúpučko teší miliónom rôzných produktov v supermarketoch, na ktoré navyše míňa tisíce a aj napriek tomu plače nad šíriacími sa chorobami v dôsledku výživovej nedostatočnosti. (Zamysleli ste sa nad paradoxom, ze po oboch svetových vojnách, keď svet trpel akútnym nedostatkom potravín, boli ľudia najzdravšií? Či to nie je znak toho, že človeku na prežitie a dobré zdravie stačí málo jedla?)

Zvieratám, určeným pre komerčné účely (na mäso, vajcia a pod.) chovatelia podávajú (okrem preventívnych antibiotík) masívne dávky vitamínov a minerálov a inej výživy, keďže je ekonomické, aby neochoreli na degeneratívne a iné ochorenia a vyprodukovali tak zisk. Naproti tomu, ak pacient-človek prijíma výživové doplnky, často sa vystavuje výsmechu svojho spolutvora lekára a presviedčaniu, že chémia je jediná rozumná vec. Po odmietnutí je pacient považovaný za extrémistu a často čelí odmietaniu, výsmechu, nátlakom, baa ž vyhrážkam zo strany medicínskej ortodoxie. (Všimnite si paradox – často sa hovorí o veľmi drahých liečbach a ako sú finančne náročne pre zdravotníctvo. Avšak, ak pacient drahú liečbu odmietne, často čelí až chorobnej zlosti lekára, ktorý ma za takúto liečbu incentíva v podobe okrem iného aj bodov).

Cicavce v prírode nie sú vystavené chemickým liekom a už vôbec nie toxickým vakcínam. A aj napriek tomu, že sú vystavené nedmernému chladu, neošetrenej vode, neumytej potrave a pod., infekčnými ochoreniami tŕpia neporovnateľne menej. Človek má vakcíny, chemické lieky, chlorovanú vodu, teplo a aj napriek tomu má aj viac chorôb, takých, ktoré sú u zvierat zriedkavosťou.

Cicavce sa takmer stale pohybujú. Ľudia takmer stále sedia.

Okrem týchto spomenutých príkladov a toho, že aj napriek tomu, že sa považujeme za tvora rozumného, stále viac a viac prichádzame o rozum, je ešte mnoho iných vecí, ktoré nás líšia od cicavcov, na čo sme hrdí, neuvedomujúc si neopodstatnenosť tejto pýchy.

Nemôžem sa preto zdržať výroku o tom, ako človek, tvor rozumný, veľmi osprostel. Mnohé škodlivé bludy a ohromné výkyvy od normálu (rozumej: prirodzené stravovanie) považuje za úplne bežné, potrebné, neodmysliteľné a zdravé. Naproti tomu, prirodzené nespracované plody a čistú vodu, to, čo tvorí základ a zabezpečuje zdravie všetkých ostatných cicavcov a čo by malo byť samozrejmosťou aj pre človeka, považujeme za niečo podradné, hlúpe, s výsmechom poukazujúc na tých, ktorí sa v pokuse o prinávratenie zdravia priklonili späť k základom stravovania.

Bezohľadu na mienku čitateľa po prečítaní týchto riadkov a potencionálnemu pohoršeniu vás môžem sebavedome a s istotou ubezpečiť, že ak sa človek rozumný zo svojej nerozumnosti nespamätá a nenávrati sa aspoň čiastočne k základom stravovania, a k prirodzenejšiemu životu vôbec, stretne sa so svojou skazou v podobe ešte viac zdevastovaného zdravia, akého sme svedkami už teraz. A nepomôžu nám ani najlepší lekári zo svojími zázračnými liekmi za milióny dolárov, keďže je to samotná medicína (so svojími trápnymi antišarlatánmi), ktorá nás vedie po ceste do záhuby odvtedy, ako sa odklonila od slov Hippokrata: “Nech jedlo je vašim liekom a liek vaším jedlom” a pred prírodou uprednostnila toxickú chémiu finančný zisk v podobe nebezpečnnej chémie.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. orinka says:

  Ono tých rozdielov medzi človekom a zvieraťom je veľmi veľa. Pripomenula by som napríklad, že zviera sa neoblieka, nechodí autom, ani na bicykli, nesurfuje na internete…. Tak prečo sa zamerať iba na stravovanie a ostatné rozdiely vynechať? Veď aj takto môžeme byť šťastnejší, nie? A možno aj zdravsí?

 2. Martin says:

  Drahy vedomec.com
  To co nizsie spomeniem berte prosim ako krityku a to dost vaznu. Clanok ako si napisal postrada akukolvek vedecku stranku (clovek by od nazvu vedomec cakal trocha vedenia problematyky a rozumu). Vo vseobecnej zavedenej praxi sa takto zavazne tvrdenia standartne podkladaju vyskumom statystikami a inimi relevantnimi faktami (chapem ze si len niaky zanedbatelny mali cloviecik ktory pise nieco co inde cital a nema na vyskum prachy a cas) alebo minimalne linknut zdroje ktore taketo relevantne vyskumi a fakty poskytuju.
  add1 nadpis – netyka sa clanku nema nic spolocny s rakovinou tejto temi sa v clanku ani len nedotkne
  add2 mlieko – neni pravda ze clovek neni schopny z mlieky a mliecnych prodkutov ziskat zivyny je to blud mozne nie 100% ALE dokaze z neho ziskat vapnik cukry tuky a.i.
  add3 osteoporoza ako sa opovazujes tvrdit bez akeho kolvek podlozenia ze pitie mlieka sposobuje osteoporozu sak to je nehorazna hlupost. to ze u zvierat taketo nieco nepozorujeme (vo volnej prirode) je sposobene tym ze UHINU alebo ich nieco zozere lebo su slabe => argument ze niecim takym zvierata netrpia je absolutny nezmisel
  add4 varena strava – sposob konzervacie starvy varenim bol v ludskej evolucii obrovsky zlom a ludia takto stravu konzumuju uz vise 10000 rokov, avsak ano niektore vitaminy sa varenim znehodnotia POZOR ale nie minerane latky (prosi oprav si to) a dasie nepodlozene az absurdne tvrdenia o sposobavani rakoviny ci ochoreni srdca a.i.
  add5 delena strava – pojem siriace sa choroby neni vhodne pouzit s nedostatkom vyzivy nakolko to posoby akoze su nakazlive co nieje pravda
  add6 ako si do kelu prisiel na to ze v oboch svetovych vojnach boly ludia najzdtrvasi??? TOTO JE KORUNOVANA HOVADINA ako fakt nechapem ako ta to mohlo len napadnut a k by to niakym pomilenym vyskumom bola pravda (co neni) tak len preto pretoze chory umrely!!!
  add7 lieky a vakciny – ano zvierata nemaju lieky ale kvoli tomu maju vyssiu umrtnost (niekolko tisic krat) bolo by nehomanne co asi uznas cloveku nepodat liek a nechat ho umriet. a k ockovaniu IDE O PRIRODZENE PODPORENIE IMUNTY a nic lepsie neexistuje nechapem ako mozes tvrdit ze su nebezpecne
  p.s. skus trocha podporit svoju argumentaciu relevantnymi faktami nie vymyslenimi bludmi
  Tvoj Nahodny citatel pobureny tvojou arogantnou hlupostou

 3. Danka says:

  Je este jeden velka rozdiel medzi zvieratami a nami. Ani jedno zviera sa neboji smrti a nijakovsky ju neriesi. My sa od malicka bojime smrti a cely zivot sa jej vyhybame a riesime ju. Zistila som, ze ani male deti sa smrti neboja. Ale v urcitom veku si ju zacnu uvedomovat a hladat k nej postoj. A to sa ucia od dospelych. Asi preto je clovek osprosteti, lebo sa boji smrti a hlada, ako sa jej vyhnut, alebo aspon robi vsetko preto, aby ju nevidel a aby sa ho nijakovsky nedotkla.

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s