Dievča malo fatálnu alergickú reakciu po čučoriedkách. Kvôli antibiotikám

cucoriedky10 ročné dievča malo fatálnu alergickú reakciu po zjedení čučoriedok. Vyšetrovanie zistilo, že alergická reakcia nebola na čučoriedku, ale na pozostatky antibiotika v nej.

Viac ako 150 vedcov a 50 farmárov sa pred niekoľkými rokmi zišlo, aby podporili obmedzenie používania antibiotík v agropriemysle. Bolo to vrámci širšej snahy o zníženie rezistencie baktérii na antibiotiká. Po spomínanom prípade 10 ročného dievčaťa publikovanom v časopise Annals of Allergy, Asthma, and Immunology, tieto obavy ohľadom antibiotík v potravinách rapídne narástli. Väčšina obáv dĺho plynula len z používania antibiotík v chove. Narástajúci problém však existuje aj v pestovateľstve.

Ako bolo uvedené v spomínanom časopise, 10 ročné dievča malo po zjedení čučoriedok fatálnu alergickú reakciu. Napriek podozreniu na alergiu na čučoriedky vyšetrovanie neskôr zistilo, že dieťa malo reakciu na antibiotikum streptomycín, ktorým boli čučoriedky ošetrené.

Pestovatelia sa čoraz viac spoliehajú nielen na pesticídy a herbicídy, ale aj na antibiotiká na zničenie chorôb postihujúcich pestované potraviny. Zvýšená chorobnosť je výsledkom podvýživenej pôdy v dôsledku moderných praktík v intenzívnom poľnohospodárstve. Hlavným vinníkom je jeden zo známych karcinogénnych a inak zdraviu škodlivých (Hodgkin’s Lymphoma, autism) herbicídov – glyfosát, používaný nielen pri pestovaní geneticky modifikovaných rastlín. Navyše, okrem intoxikovania pôdy týmto jedom je zemina ochudobňovaná o viac ako 80 rôznych minerálnych zložiek, kedže moderné technológie navracajú do pôdy len 4-5 najhlavnejších minerálov. To znamená, že nielenže sú pestované rastliny menej rezistentné voči škodcom, ale navyše rastú problem so superburinou, ktorá je čoraz menej kontrolovateľná.

Okrem slabej rezistencie voči škodcom je úroda pestovaná v silne podvýživenej pôde, čoraz viac prepukajú rôzne bakteriálne, vírusové a plesňové infekcie.

“Prípad 10 ročného dievčaťa postihnutého alergickou rakciou po zjedení ovocia vôbec nie je ojedinelým,” upozorňuje Dr James DeAngelo, expert na alergológiu. Deti sa stavajú alergickými na ovocie a zeleninu čoraz viac. V skutočnosti však nie sú alergické na potraviny, ale na antibiotiká v nich.

“Tento dobre vyšetrený prípad nám poskytol vysvetlenie, prečo mnohí trvajú na tom, že sú alergickí na priemyselne pestované plody, avšak, po alergologickom teste na ne nie je reakcia preukázaná,” dodal Dr DeAngelo.

Podľa neho sú napriek mnohým prípadom alergických reakcií klinické alergie na samotné lesné plody veľmi zriedkavé. Znamená to teda, že prostredníctvom priemyselne pestovaných plodov sa ľudom do tela dostáva množstvo zyškových chemikálií. Lekári, ktorí za publikovaním spomínaného časopisu stoja veria, že zvyšky streptomycínu v pestovaných potravinách, ako aj v mäse, mlieku a vode podstatne prispievajú k stále zvyšujúcemu sa výskytu potravinových alergií. Toto predstavuje vážne ohrozenie zdravia a výživy človeka, keďže ovocie a zelenina stále boli a sú podstatnou častou stravy.

V dokumente Vznik superburín a čo s tým (v anglickom jazyku) sa ako jedna z hlavných stratégií odporúča návrat k ekologickému poľnohospodárstvu.

Zdroj: Antibiotics In Food Are Making Children Allergic To Fruits & Vegetables

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s