Chceš byť plodnejší? Jedz biopotraviny

spermNie je to tak dávno, čo média priniesli správu o tom, že bio ovocie a zelenina nemajú oproti striekanej žiadnu výhodu, minimálne pokiaľ ide o výživu. Nádpisy článkov vtedy zavádzajúco informovali, že bio potraviny sú zbytočne vyhodené peniaze’. Hlavný problém striekanej zeleniny ale nie je v tom, či obsahuje alebo neobsahuje viac vyživových prvkov (to predsa záleží predvšetkým od zloženia živín v danej pôde), ale v kontaminácii chémiou a vplyvu na zdravie.

Pozrime sa hneď na začiatok všetkého, pokus o splodenie nového života. Britský denník Daily Mail priniesol informácie o tom, že pesticídy v ovocí a zelenine môžu napríklad znížiť počet a kvalitu spermií, upozornili výskumníci.

Nová štúdia z USA taktiež zistila tretinové zhoršenie kvality spermíí.

Jorge Chavarro, asistujúci profesor výživy a epidemiológie na Harvard T.H. Chan School of Public Health v Bostone povedal, že ‘Tieto výsledky samozrejme nemajú ľudí odradiť od konzumovania ovocia a zeleniny…, …ale nabádame k stratégiam, ako sa vyhýbať zvyškom pesticídov, napríklad konzumáciou bio potravy.’

Odhaduje sa, že 30 percent mužov z párov vyhľadavajúcich umelé oplodnenie tŕpia zníženou plodnosťou (subfertilitou) a dve percentá úplnou neplodnosťou (infertilitou). Hlavnými faktormi sú podľa odborníkov alcohol, cigarety a drogy, ale aj obezita.

Táto päť rokov trvajúca štúdia na 155 mužoch, publikovaná v Human Reproduction journal však zistila, že aj pesticídy majú na počte a kvalite spermií výrazný podiel.

‘Tieto závery poukazujú na to, že pesticídy používané v poľnohospodárstve môžu značne ovplyvniť spermatogenézu u človeka’.

Profesor andrologie Allan Pacey z univerzity v anglickom Sheffielde pre denník Daily Mail povedal, že ‘Toto je veľmi zaujímavá práca, ktorá jasne poukazuje na súvislosť medzi pesticídami a neplodnosťou. Toto podozrenie tu už bolo dávnejšie(1), avšak podľa mojích informácii toto je prvá práca, ktorá túto otázku skúmala systematicky.’

 

Na zamyslenie

  • Ak niekto píše alebo hovorí proti používaniu pesticídov, podľa niektorých ľudí alebo skupín ide len o konšpiračné teórie, podobne ako sú podľa nich aj konšpiráciami akékoľvek obavy, námietky, hypotézy a dokonca aj dostupnné výskumy ohľadne genetickej modifikácie potravín. Vyššie spomenutá štúdia jasne svedčí o tom, ako trápne sa správajú tí, ktorí sa vysmievajú z ľudí a organizácií poukazujúcich na nebezpečenstvá syntetickej chémie v potrave, prostredí a v medicíne a nazývajú ich konšpirátormi. Myslým si však, že každému zdravo uvažujúcemu človeku je aj bez akýchkoľvek výskumov jasné, že ideálna a zdravšia strava je taká, ktorá je pestovaná čo najprirodzenejšie.
  • Je tiež dobré poznamenať, že vačšina mäsa a mlieka obsahuje zvyšky pesticídov (a navyše aj antibiotík a syntetických hormónov, ktoré sa podávajú zvieratžm v intenzívnom chove.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s