Aj keď niektorí lekári a takzvaní diétológovia sa čoraz viac snažia ísť s dobou, je stále dostatok tých nevedomejších, ktorí hlásajú, že bielkovina z mäsa je tá najkvalitnejšia, najkompletnejšia a potrebná pre zdravé telo.
Vegetariánska strava sa ale podľa výskumu na vzorke až 70 000 predstaviteľov tzv. Siedmeho dňasilne spája so zníženou úmrtnosťou. Tá postihuje viac mužov ako ženy. Tieto výsledky boli spočiatku publikované na internete magazínom JAMA Internal Medicine a neskôr aj JAMA Network publication.
Dôležitou oblasťou štúdie bol vzťah medzi stravou a úmrtnosťou. Jej záverom bolo, že vegetariánska strava znižuje riziko vzniku chronických ochorení, vrátane hypertenzie, metabolického syndrómu, cukrovky a ischemickej choroby srdca (ICHS).
Dr Michael J. Orlich z Univerzity Loma Linda v Kalifornii, spolu so svojimi kolegami skúmal všetky možné a špecifické príčiny úmrtnosti v skupine 73 308 mužov a žien reprezentujúcich náboženskú skupinu Siedmy deň.
Vedci posudzovali výskumnú vzorku pomocou dotazníka, ktorý rozdelil účastníkov do 5 skupín: ne-vegetariánov, polo-vegetariánov, pesco-vegetariánov/pescetariánov (konzumujúcich morské plody), lakto-ovo-vegetariánov (konzumujúcich mliečne a vaječné výrobky) a vegánov (vylučujúcich všetky živočíšne produkty).
Štúdia ďalej uvádza, že vegetariánske skupiny tvorili prevažne starší ľudia, veľmi vzdelaní a pravdepodobne v manželskom zväzku, ktorí menej pili a fajčili, venovali sa viac fyzickým aktivitám a cvičeniu a boli štíhlejší.
“Niektoré predošlé dôkazy naznačujú, že vegetariánsky typ stravy može byť spojený so zníženou úmrtnosťou, lenže tento vzťah nebol nikdy potvrdený“, uvádzaajú poznámky zo štúdie.
V priebehu 6 rokov, počas ktorých sa výskumná vzorka sledovala, došlo celkovo k 2570 úmrtiam. Celkovo išlo o 6 úmrtí na 1 000 osôb ročne. Výsledky štúdie dokazujú, že dosiahnutý pomer rizika (HR) celkovej mortality medzi všetkými vegetariánmi v kombináci s ne-vegetariánmi bol 0,88 (o 12% nižší).
Výsledky sú pozitívnejšie pri mužoch, kde sa zaznamenalo výrazné zníženie kardiovaskulárnej úmrtnosti a smrti z dôvodu ischemickej choroby srdca (ICHS) u vegetariánov oproti ne-vegetariánom. U žien nedošlo k žiadnemu výraznému zníženiu úmrtnosti na obe spomínané príčiny.
Tieto výsledky ukazujú celkový vzťah medzi vegetariánskymi stravovacími návykmi a zníženou úmrtnosťou oproti strave obsahujúcej mäsové výrobky.
Autori výskumu nakoniec uvádzajú, že sú dokázané súvislosti medzi zníženou úmrtnosťou u pesco-vegetariánov, vegánov a lakto-ovo-vegetariánov, ktoré boli špeciálne porovnávané s ne-vegetariánskou stravou.
Michael J. Orlich, Pramil N Singh, Joan Sabaté, Karen Jaceldo-Siegl, Jing Fan, Synnove Knutsen, W. Lawrence Beeson, Gary E. Fraser. Vegetarian Dietary Patterns and Mortality in Adventist Health Study 2. JAMA Internal Medicine, 2013 DOI: 10.1001/jamainternmed.2013.6473
Pripravila Mgr Katka Sopúchová
Blog Coco di bella.
Vaše príspevky