Čo je lepšie, Nivea, alebo vlastná značka zadarmo? Veda má na to jednoznačnú odpoveď

beautyĎievčatá, ženy, ale aj chlapci a chlapi míňajú na kozmetické krémy nemalé peniaze. Ak nie je dobrá jedna značka, siahajú po inej, bezpochyby lepšej – veď to bolo minule v reklame. Vaša vlastná značka je však tá najlepšia a veda je na strane vašej značky.

Reklám o hydratačných krémoch je skutočne neúrekom a takmer každý deň sa predbiehajú v tom, ktorý z nich je ten najlepší, najviac hydratačný, ktorý vás urobí krajšími, príťažlivejšími.

Avšak, už v roku 1993 bola publikovaná zaujímavá a azda šokujúca štúdia, ktorá porovnávala päť rôznych kozmetických krémov s obsahom urei (z moču) s dvomi krémami bez urei, jedným z ktorých bola veľmi známa Nivea. Výsledok bol jednoznačný. Krémy obsahujúce ureu mali omnoho lepší hydratačný účinok ako krémy s olejovým základom.

Keď bola porovnaná urea s Niveou a inými krémami obsahujúcimi arašidový olej, minerálne oleje, glycerín a množstvo iných zložiek, urea bola v hydratačnom účinku ďaleko v popredí oproti krémom, bežne odporúčaným lekármi. Nivea dokonca obstála v testovaní na poslednom mieste. Jej účinok sa ukázal byť len o niečo lepší, ako ničím neošetrená pokožka.

Hydratačné mlieka, obsahujúce len 3% urei, boli podľa štúdie omnoho účinnejšie ako akékoľvek iné komerčné krémy.

Nie je však nutné, aby vám lekár predpísal krém obsahujúci ureu, alebo aby ste takýto krém museli zháňať. Úplne postačí pokožku ošetrovať vlastným močom – niečo, čo robí obrovské množstvo ľudí, vrátane mnohých celebrít, ktoré o tom verejne rozprávali. Madonna napríklad tiež prehlásila, že si čurá na nohy, a aké je to zdravé a neváhala to aj zopakovať po tom, ako bol redaktor prekvapený.

Žiaľ nemáme nikoho, komu vlastný moč pomohol a chcel by o tom na stránke Vedomec bez zábran napísať. Vyberáme teda len pár viet mladého, 19 ročného ďievčaťa, ktoré nám napísalo nasledujúce slová ohľadom akné:

„Milý Damián. Prepáčte, že som sa po vaších radách dlho neozvala. Museli ste si určite myslieť, že som sa na ne vykašlala. Nie je to tak. Len som nechávala dosť času na to, aby som sa uistila, že to, čo robím, má trvalý účinok. Pred niečo viac ako rokom, keď som vám písala (po tom, ako ma k tomu dotlačila mamka J), ste mi po mojom niekoľkoročnom (od puberty!) trápení s akné poradili zopár veci. Samozrejme, že som zmenila svoju stravu, ale z toho, čo ste odporúčil, som si mohla dovoliť len váš vynikajúci vitamín A v emulzii, vitamín D a zinok 50 mg. Toto mi pekne pomáhalo, akné sa krásne zlepšovalo, ale čo najviac pomohlo jazvám a vláčnosti pokožky, bol moč, ktorého som sa zpočiatku veru poriadne zdráhala, čo azda pochopite. Taká „mladá koza“ ako ja a mám si dávať na ksicht moč?! Tak nejak som si prvýkrát pomyslela. Ale keď som neskôr bádala, že mi pomáhali iné veci, čo ste odporúčili, nakoniec som sa opovážila skúsiť aj ten moč. Poviem vám, niet na kožu lepšej veci a to vám povedia aj moje kamarátky, ktoré to tiež skúsili, aj keď akné nemajú. Nakoniec, veď je to také sexi, natierať sa močom, nie? Priateľovi to nejako nevadí, haha! Ste poklad! Ďakujem ticíckrát! Možno si založím značku s krémami z vlastného moču. Žartujem. Monča

Nuž, Monika ani nevedela, že v jej sexi-žarte je kus vedeckej pravdy. Prikladáme hneď dve takéto vedou podložené „žarty“, publikované v prestížnom dermatovenerologickom žurnáli.


  1. Serup J. A three-hour test for rapid comparison of effects of moisturizers and active constituents (urea). Measurement of hydration, scaling and skin surface lipidization by noninvasive techniques. Acta Derm Venereol Suppl (Stockh). 1992;177:29-33. PubMed

  2. Serup J. A double-blind comparison of two creams containing urea as the active ingredient. Assessment of efficacy and side-effects by non-invasive techniques and a clinical scoring scheme. Acta Derm Venereol Suppl (Stockh). 1992;177:34-43. PubMed


Na jednej strane sa ľuďom o ich vlastnom moči vštepuje všetko zlé a najmä to, že je to len odpad. Nielenže moč má veľmi ďaleko od odpadu, ale je to vzácna tekutina, na ktorej  farmaceutické a kozmetické spoločnosti ryžujú miliardy. Napríklad, taký liek Pergonal, ktorý je vyrobený z uriny a je akýmsi zázračným liekom na neplodnosť, zarobil jeho výrobcovi len za rok 1992 pekných 855 miliónov USD, teda takmer miliardu.

Urokináza, je zase hlavna zložka iného lieku proti tvoreniu zrazenín a na odblokovanie koronárnych artérií.

Urea, ako je spomenuté vyššie, je vedecký dokázanou najúčinnejšou zložkou hydratujúcou kožu. Namiesto toho, aby lekári povzbudzovali ľudí k využívaniu vlastnej uriny, ktorá je ako celok úplne bezpečná a vynikajúca, a účinnejšia ako len z nej vyňaté jednotlivé zložky, robí obrovskú radosť kozmetickému priemyslu, ktorý ju skrýva do superdrahých krémov.

A nakoniec, keďže toto možno mnohí z nás počuli od naších babičiek, nie je lepšie si pri infekcii ucha doň nakvapkať zopár kvapiek moču? Prečo musí byť filtrovaný a syntetizovaný do formy carbamín a predpisovaný-odporúčaný pod menom Maurine?

Keď sa pozorne pozrieme po skutočných faktoch, tragédia všeobecnej cielenej dezinformovanosti je živená iróniou našej ignorácie a nevedomosti. No, ale veď preto je tu pre vás Vedomec, ktorý si praje, aby bolo stále viac takých spokojných a zdravších Moník, ako tá, ktorú som spomenul vyššie.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s