Vedci sa vážne „zmýlili“ v odporúčaní dennej dávky vitamínu D – o desaťnásobok!

badscience

Inštitút podobný Úradu verejného zdravotníctva (UVZ) na Slovensku sa až desaťnásobne zmýlil v odporúčaní dennej dávky vitamínu D. Odporúčal desaťkrát menej vitamínu D, ako je v skutočnosti potrebné a dôležité pre celkové zdravie.

Vedci z University College v San Diegu a z Univerzity v Creightone napadli celkový denný odporúčaný príjem vitamínu D stanovený Inštitútom medicíny (IOM) Národnej akadémie vied (NAS) vyjadrením, že spomenutý inštitút (IOM) až desaťnásobne podhodnotil dennú potrebnú dávku.

V liste1 publikovanom tento mesiac v odbornom žurnále Nutrients výskumníci potvrdili závažnú výpočtovú chybu, na ktorú už predtým poukázali iní odborníci v tejto oblasti. Dr. Cedric F. Garland, profesor pre zdravie rodiny a verejnosti na univerzite v San Diegu povedal, že jeho výskumný tím potvrdil zásadný omyl, na ktorý už predtým poukázal Dr. Paul Veugelers2 z odboru verejného zdravia na University v Alberte, ktorého výsledky boli zverejnné v októbri minuláho roku v tom istom odbornom časopise.

“Obe štúdie zistili jedno a to isné, a teda, že IOM niekoľkonásobe podhodnotila odporúčacie dávky vitamínu D,” povedal Garland a ďalej dodal, že “Tento omyl mal široký a negatívny dopad pre verejné zdravie v oblasti prevencie chorôb a v snahe dosiahnúť deklarovaný cieľ, aby široká populácia mala dostatok vitamínu D.”

Odporúčaná dávka vitamínu D Inštitútom medicíny (IOM) je len 600 až 800 IU denne. “Naše kalkulácie a výpočty iných vedcov však ukázali, že tieto dávky sú len desatinou dávok, ktoré sú potrebné na zníženie chorôb spojených s nedostatkom vitamínu D”, vysvetlil ďalej Dr Garland.

Dr Robert Heaney, z university v Creightone napísal: “Vyzývame NAS-IOM a všetky kompetentné verejné ustanovizne, ktoré majú za úlohu zdieľať akurátne informácie v oblasti výživy, aby zmenili kombinovanú (zo všetkých zdrojov, vrátane slnka, pozn. prekl.) minimálnu dennú odporúčanú dávku vitamínu D na 7000 IU.”

O vitamíne D, prečo je dôležitý a o najvýznamnejších výskumoch v roku 2014 o ňom budeme čoskoro informovať viac.


1Heaney, R.P. et al. 2015. Letter to Veugelers, P.J. and Ekwaru, J.P., A Statistical Error in the Estimation of the Recommended Dietary Allowance for Vitamin D. Nutrients 2014, 6, 4472–4475; doi:10.3390/nu6104472 URL: http://www.mdpi.com/2072-6643/7/3/1688

2Veugelers, P.J. et al. 2014. A Statistical Error in the Estimation of the Recommended Dietary Allowance for Vitamin D. Nutrients 2014, 6(10), 4472-4475; doi:10.3390/nu6104472
URL: http://www.mdpi.com/2072-6643/6/10/4472/htm.


 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Martina Grolmusová says:

  Vitamín D (Váš – D3 5000 IU v olivovom oleji) užíva naša rodina pravidelne približne od novembra. Okrem toho užívame aj multivit. od vás (Whole Foods), v ktorom je 2000 IU vit. D3. Je nutný k tomu aj vit. K2? Ten neberieme. Má to nejaký vplyv na vstrebateľnosť D3? Chcem sa ešte spýtať, ako dlho možno užívať Whole Foods bez prestávky? Ďakujem za odpoveď.

  • Milá p Martina, na správne vstrebávanie vitamínu D je dôležitý skor horčík. K2 je potrebný pre spravne vstrebávanie a distribúciu vapnika v tele. Optimálne zdravému človeku zvyčajne neodporúčam užívať navyše vitamín K, ak ma dostatok aspoň listovej zeleniny a je vajcia. Chorým ľudom alebo deťom odporúčam od 100 do 500 mcg vit K2 denne. Je veľmi, vľmi dôležitý a budeme o ňom neskôr pásať. Prajem pekný deň!

  • Este som zabudol, multivitamin, ak nemate aspon 80 percent prirodzenu vyvazenu stravu, mozete uzivat dlhodobo 2-3 denne, pri chorobe 5.
   Ak mate vynikajucu stravu, dlhodoby multivitamin nie je potrebny, len vit C, D (mimo leta).

 2. Eva Poláková says:

  Np super roky ho beriem na osteoporozu a zbytočne .
  Superliečba

  • Eva, zbotocne mozno nie, ale malo mozno ano. Ak sa smiem spytat, kolko a v akej podobe ho uzivate? Vitamin D2, alebo D3? Nikdy vsak nie je neskoro. Zvyste hladinu vit D v krvi na 200 az 250 nmol a doplnajte vitamin K2 100 mcg 3 x denne, prvy mesiac aj 5 x denne. Dobry je aj horcik, lebo ten spolupracuje spolu s vitaminom D. Vapnik najma zo zelenej listovej zeleniny, potom z brokolice a vela vapnika je v sezame – je ho tam viac ako v mlieku.

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s