V zdravom čreve, zdravý duch – najnovší výskum

fatJe všeobecne akceptovateľným faktom, že strava s vysokým obsahom tukov zvyšuje riziko telesných zdravotných ochorení vrátane cukrovky, rakoviny, chorôb srdca, mŕtvice a iných. Rastú však podozrenia, že takáto strava zvyšuje aj riziko depresie a iných duševných porúch.

Čerstvá štúdia publikovaná v odbornom časopise Biological Psychiatry poukázala na pravdepodobnosť, že vysokotučná strava, pozostávajúca prevážne s ľudovo-povedané nezdravých tukov, spôsobuje zmeny na zdraví a správaní čiastočne tým, že mení pomer dôležitých baktérií v tenkom čreve, tzv. mikroflóru.

Ľudská mikroflóra pozostáva z triliónov mikroorganizmov, z ktorých väčšina sa nachádza v črevách. Táto mikroflóra je pre fungovanie základných fyziologických funkcii veľmi dôležitá. Veda však čoraz viac poukazuje na to, že negatívne zmeny v mikroflóre môžu byť príčinou nielen zvýšenej telesnej, ale aj duševnej chorobnosti.

Tieto poznatky viedli vedcov z Louisiana State University ku skúmaniu toho, či a ako vysokotučnou stravou spôsobená nesprávna mikroflóra u myší vplýva na ich správanie a kognitívne funkcie a to aj bez toho, aby boli rovno obézne.

Neobéznym myšiam, ktoré predtým prijímali optimálnu potravu, bola transplantovaná črevná mikrobiota z myší, ktoré prijímali vysokotučnú potravu. U týchto myší bolo pozorované výrazné narušené správanie, vrátane úzkosti, zníženej pamäte, a opakovaného správania, podobnému autizmu. Taktiež sa zvýšila priepustnosť čriev (permeabilita, spojená s alergiami a inými reakciami imunity) a zápalové parametre. Navyše boli pozorované zápalové procesy v mozgu, čo malo výrazný vplyv na správanie.

“Táto práca naznačuje súvislosť medzi vysokotučnou stravou a narušením mozgových funkcii čiastočne aj črevnou dysbiózou“ (zlý pomer baktérii v črevách, opak symbiózy), komentoval Dr. John Krystal, edítor časopisu Biological Psychiatry.

Tieto výsledky vskutku poskytujú dôkaz o tom, že stravou spôsobené zmeny v črevnej mikroflóre majú schopnosť ovplyvniť mozgové funkcie a to aj pri absencii obezity. To sa zhoduje s predošlými výskumami, ktoré potvrdili vzťah medzi žalúdočno-črevnými symptómami a početnými duševnými poruchami.

Hoci mechanizmus toho, ako črevná mikroflóra ovplyvňuje správanie a duševné zdravie, zatiaľ nie je úplne jasný, existujú štúdie o spojitosti medzi črevnými mikrozápalmi spôsobenou zvýšenou črevnou priepustnosťou s následným prepúštaním nežiadúcich látok, vrátane neurotoxínov z potravy do krvi a do mozgu.


Annadora J. Bruce-Keller, J. Michael Salbaum, Meng Luo, Eugene Blanchard, Christopher M. Taylor, David A. Welsh, Hans-Rudolf Berthoud. Obese-type Gut Microbiota Induce Neurobehavioral Changes in the Absence of Obesity. Biological Psychiatry, 2015; 77 (7): 607 DOI: 10.1016/j.biopsych.2014.07.012


 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Peter says:

  Hippokrates tvrdil, že imunita je v črevách. Mal skvelú intuíciu , schopnosť prijímať pravdy bez laboratória … niečo ho ku tomu inšpirovalo…
  To, že v tele existuje cca 1,5 kg kľúčový doteraz zabudnutý orgán pre tvorbu imunity, sa na lekarskych fakultách učí len odnedávna …. len posledných cca 20 rokov sa o tom píše…
  Osobne po štúdiu okolo mikrobiómu som vo svojom jedálničku zvýšil príjem vlákniny…Do jedla si pridávam naklíčené mladé listky zeleniny. V zakoreňovačoch pestujem žeruchu, rukolu, mix z bia….., chutí mi to. Mikrobiom/hovorím tomu užitočné mikrouty podľa Radkina Honzáka / potrebuje vlákninu. Najlepšie zelené bylinky, lebo každá molekula chlorofylu obsahuje o.i. horčík..
  Aj májová bryndza chutí najlepšie, lebo ovečky začínajú spásavať mladú zelenú trávu
  Robím to už asi pol roka a cítim sa zdravo.

 2. Čo je podľa amerických vedcov “vysokotučná” strava? Pretože pre vedcov to môže znamenať niečo úplne iné, ako pre normálneho čáva.

  • Jáj, vedci robili pokusy na MYŠIACH v LABORATÓRIU. Už som sa zľakol, že na ľudoch v teréne … ja naivný

  • Takže, tí čo jete mastné, môžete prestať panikáriť. Ibaže by ste jedli to, čo vedátori dávali tým úbohým myšiam, tzv. “Research Diets D12492, which is 60% fat by calories, and composed mostly of lard, soybean oil, casein, maltodextrin, sucrose and cellulose”. Ak sa teda stravujete zmesou masti, sójového oleja, kazeínu, maltodextrínu, cukrózy a CELULÓZY, asi zomriete mladí, ale to ste asi tušili, nie? 🙂

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s