Dopĺňanie vitamínu D má schopnosť zvrátiť rakovinu prostaty – výskum

prostateNový výskum naznačil, že dopĺňanie vitamínu D môže spomaliť, alebo aj zvrátiť rozvoj rakoviny prostaty, a predísť tak jej odstráneniu alebo rádioterapii.

Niekoľko rokov mužom, ktorí sa na nás obracajú so zápalmi alebo rakovinou prostaty, na základe odborných zdrojov odporúčame okrem iného zvýšit hladinu vitamínu D na adekvátnu úroveň, či už vystavením sa slnku, alebo jeho dopĺňaním. Mnoho chlapov nám zvyklo napísať, že to a iné jednoduché odporúčania mali viditeľný a dokázateľný (zápalové parametre a PSA) účinok a ich problém s prostatou sa prinajmenšom výrazne zlepšil. Žiaľ, keď o týchto veciach píšeme na internetových diskusiách, sme často vystavení nepochopeniu, skepticizmu alebo aj výsmechu. O skepticizme poniektorých lekárov nehovoriac.

V týchto dňoch bolo na 249 národnom stretnutí a expozícii americkej chemickej spoločnosti (National Meeting & Exposition of the American Chemical Society) prezentované, aký význam môže mať užívanie vitamínu D pri rakovine alebo zápale prostaty.

V rozmedzí GGS (Gleason Grading System) používanom v patológii, Gleasonový stupeň 7 a viac signalizuje agresívnu rakovinu prostaty. Takéto rakoviny majú tendenciu sa rozšíriť a preto je indikované odstránenie prostaty. Na druhej strane GGS 6 a menej znamená neagresívnu rakovinu a často môže pretrvávať bez akýchkoľvek symptómov a to dokonca počas celého nasledujúceho života pacienta. Napriek tomu niektorí sa muži s týmito nízkostupňovými rakovinami rozhodnú pre preventívne odstránenie prostaty.

Ak sa teda pacient rozhodne pre jej odstránenie, musí čakať 60 dní, a to za účelom odstránenia zápalu spôsobenom biopsiou.

Výskumníci z Medical University of South Carolina in Charleston zisťovali, či dodávanie vitamínu D počas týchto 60 dní má na prostatu nejaký vplyv a význam.

Ich predošlý podobný výskum[1] zistil, že u 55% mužov s nízkostupňovou rakovinou, ktorí užívali vyššie dávky vitamínu D počas jedného roka, sa stupeň GGS významne znížil a niektoré tumory úplne zmizli.

V tejto najnovšej randomizovanej kontrolnej štúdii bol skupine 37 chlapom, čakajúcim na odstránenie prostaty, v priebehu len 60 dní podávaný vitamin D 4000 IU denne, alebo placebo. Výsledkom bolo jednoznačné zlepšenie v skupine prijímajúcej vitamín D, pričom v skupine prijímajúcej placebo buď neboli pozorované žiadne zmeny, alebo rakovina pokročila.

Výskumníci pozorovali dramatické zmeny v hladine lipidov a bielkovín spojených so zápalmi u pacientov prijímajúcich vitamin D.

“Je známe, že rakovina je spojená so zápalovými procesmi, obzvlášť rakovina prostaty”,

vyjadril sa pre média Dr Bruce Hills, a dodal, že

“vitamín D tieto zápalové procesy eliminuje”.

Vyššou hladinou vitamínu D bola výrazne povzbudená konkrétne bielkovina známa ako GDF15 (growth differentiation factor), ktorá, podľa predošlých výskumov, je známa znižovaním zápalov. Podľa vedcov sa v agresívnych rakovinách prostaty tejto bielkoviny nachádza veľmi málo.

“Nemôžeme s absolútnou istotou prehlásiť, že vitamin D lieči rakovinu”, povedal Dr Hollis, pričom podotkol, že “čo je isté, je, že vitamin D prinajmenšom zabraňuje nízkostupňovým rakovinám prostaty v ich zhoršení”.

Ďalej poznamenal, že “zúčastnení dostávali 4000 IU vitamin D denne, čo je omnoho menej, ako to, čo človek prijme pri dostatočnom vystavení sa slnku”, teda minimálne 10,000-20,000 za cca pol hodiny pobytu na slnku bez opaľovacieho krému.

Chlapom sme podávali len menšie dávky vitamin D, a tieto dávky sa nepovažujú za farmakologickú hladinu (hladina dosahujúca potrebný účinok)”, dodal.


[1] Vitamin D3 supplementation at 4000 international units per day for one year results in a decrease of positive cores at repeat biopsy in subjects with low-risk prostate cancer under active surveillance. Marshall et al, J Clin Endocrinol Metab. 2012 Jul;97(7):2315-24. doi: 10.1210/jc.2012-1451. Epub 2012 Apr 16.


 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s