Ako chutí cigareta nenarodenému dieťatku

Durham University2Fajčenie počas tehotenstva sa vo všeobecnosti pre nenarodené dieťa považuje za nepriaznivé. Známe britské denníky dnes priniesli správu o štúdii, ktorá s použitím 4D ultrazvuku vniesla viac svetla to toho, ako fajčenie vplýva na plod. 4D ultrazvuk dokázal zaznamenať aj najmenšie pohyby plodu. Hlavným cieľom štúdie bolo ukázať, ako sa dieťatko v maternici počas fajčenia matky správa a zároveň odradit budúce mamičky od fajčenia aspoň počas tehotenstva.

Dr. Nadja Reissland z oddelenie psychológie v Durhame zaznamenala snímky zo 4D ultraszvukov u 20 tehotných žien, z ktorých 4 boli fajčiarky, a zozbierala niekoľko tisíc pohybov nenarodených detí počas vývoja v 24, 28, 32 a 36 týždni tehotenstva.

V štúdii, na ktorej pracovala v James Cook University Hospital in Middlesbrough poukázala na to, že nenarodené bábätka sa počas fajčenia dotýkaju tváre omnoho častejšie. Tieto dotyky a tiez zvlastne pohyby úst, alebo doslovne grimasy, boli s postupom vývoja čoraz výraznejšie. Z výsledkov možno predpokladať, že fajčiarky môžu nenarodeným deťom spôsobiť zaostalosť vo vývoji centrálnej nervovej sústavy.

“Samozrejme na to, aby sa tieto výsledky potvrdili a aby sa vyvodili konkretnejšie závery, je potrebná štúdia väčšieho rozsahu”, povedala pre média Dr. Reissland.

Aj keď počet žien, ktoré počas tehotenstva neprestávajú holdovať cigaretám postupne klesá, 12 % je stále veľa.

Predošlé výskumy jasne poukázali na to, že fajčiarky počas tehotenstva zvyšujú riziko poškodenia srdca nenarodeného a zároveň sa vystavujú zvyšenému riziku potratu a predčasnému pôrodu.

Aj keď sedliacky rozum hovorí, že fajčenie, a najmä fajčenie počas tehotenstva a v blízkosti detí ma na ich zdravie zlý vplyv, podobné štúdie sú veľmi nápomocné na presvedčenie tých, ktorí sa spoliehaju výlučne, alebo predovšetkým na dôkazy z výskumov.

Zdroj


Ultrasound observations of subtle movements: a pilot study comparing fetuses of smoking and non-smoking mothers, Nadja Reissland, et al., Acta Paediatricia, doi: 10.1111/apa.13001, published online March 2015, abstract.


 

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s