Mäso a iná prekysľujúca strava vám môže zničiť obličky

acidicdietTých, čo spochybňujú teóriu o tom, že nesprávna strava môže mať prekysľujúci účinok a negatívny vplyv na zdravie, nie je málo. Avšak, výskum publikovaný v americkom odbornom žurnáli o nefrológii (Journal of the American Society of Nephrology) na skupine pacientov s chronickým ochorením obličiek ukázal, že pacienti, ktorí konzumujú veľké množstvo kyselinotvornej potravy, mali 3-krát vyššiu pravdepodobnosť zlyhania obličiek, ako pacienti konzumujúci malé množstvo kyselinotvornej potravy.

K potravinám, ktoré sú zásadité, alebo prekysľujú organizmus len veľmi mierne, patrí ovocie a zelenina, zatiaľ čo mäso patrí k potrave, ktorá prekysľuje organizmus človeka nadmerne.

 

Mali by ste vedieť, že


Pacientom s chronickým ochorením obličiek môže strava prekysľujúca organizmus zvýšiť riziko zlyhania obličiek. Závery štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise Journal of the American Society of Nephrology (JASN), jasne odporúčajú pacientom znížiť konzumáciu mäsa a zvýšit prijem ovocia a zeleniny a takto výrazne podporiť funkciu obličiek.


Výživa má dôležitý vplyv na množstvo aspektov zdravia, vrátane tých, ktoré súvisia s funkciou obličiek. Napríklad, u pacientov s chronickými ochoreniami obličiek štúdie dokázali, že strava môže mať výrazný vplyv na vývoj ochorenia a zlyhanie obličiek.

Nefrológ Tanushree Banerjee, PhD (UC San Francisco) a jeho tím lekárov testovali, či strava prekysľujúca organizmus môže v tomto zohrávať nejakú úlohu.

Banerjee, D. C. Crews, D. E. Wesson, A. M. Tilea, R. Saran, N. Rios-Burrows, D. E. Williams, N. R. Powe. High Dietary Acid Load Predicts ESRD among Adults with CKDJournal of the American Society of Nephrology, 2015; DOI:10.1681/ASN.2014040332

Strava, ktorá neprekysľuje organizmus predstavuje ovocie a zeleninu, zatiaľ čo strava bohatá na mäso organizmus prekysľuje. Vo výskume analyzovali informácie zozbierané od 1486 pacientov s chronickou chorobou obličiek, ktorí sa zúčasnili prieskumov Národného Zdravia a Váskumu Výživy (NHANES III), čo sa považuje za veľkú vzorku danej komunity dospelého obyvateľstva.

Tím lekárov zistil, že vplyv stravy bohatej na mäso mal zásadný vplyv na rozvinutie chronického ochorenia obličiek a na ich postupne zlyhanie. Pacienti, ktorí konzumujú stravu prekysľujúcu organizmus, sú vystavení až 3-krát vyššiemu riziku postupného zlyhania obliciek, ako pacienti ktorí veľké množstvo takejto stravy nekonzumujú.

” Pacienti s chronickým ochorením obličiek by mali venovať väčšiu pozornosť správnej strave. Je to v záujme zníženia rizika zlyhania obličiek a následného šetrnejšieho užívania medikamentov, čo v konečnom dôsledku zabráni intoxikácii obličiek’’,

vyhlásil Dr. Banerjee. Ďalej dodal, že

“Vysokým nákladom na liečbu ako aj zníženej kvalite života na dialýze je možné sa vyhnúť prijatím zdravšieho stravovania sa, založenom na vysokom prijme ovocia a zeleniny a obmädzením živočíšných potravín.”


Zdroj:

Článok je spracovaný z materiálov a údajov American Society of Nephrology (ASN), Americká Nefrologická Asociácia. Poznámka: Materiály American Society of Nephrology dovoľujú ich širenie v skrátenej a editovanej forme.


Preložila Mgr. Katarína Liptayová

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s