Fiasko mamografie

mammography_fails_to_save_livesLondýn. 11 júna 2013 početné britské denníky priniesli správu o štúdii oddelenia verejného zdravia na oxfordskej univerzite, ktorá zistila, že mamografie neznižujú počet úmrtí na rakovinu prsníka. Štúdia bola uverejnená v prestížnom odbornom časopise Journal of the Royal Society of Medicine.

Skúmaním dát v rozsahu takmer 40 rokov sa zistílo, že neexistujú žiadné dôkazy o vplyve mamografie na zníženie úmrtnosti žien, ktoré sa mamografiám podrobili. Do úvahy boli vzaté dáta zpred takmer 40 rokov, teda z rokov pred zavedením mamografie a dáta od roku 1988, kedy sa mamografia zaviedla.

Štúdia tak uzavrela niekoľkoročnú debatu o úžitočnosti mamografií, ktoré britský zdravotnický systém stoja 75 miliónov libier ročne.

Keď boli v roku 1988 v Británií mamografie zavedené, zdravotníctvo si sľubovalo až tretinový pokles úmrtí na rakovinu prsníka.

Toto odhalenie je v rozpore z menším prieskumom z roku 2012, ktoré financovalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré došlo k záveru, že mamografie môžu znížiť úmrtnosť až o 20 percent.

Vedúci tohtoročnej a rozsiahlejšej štúdie, nezávislej na zdravotníckom zriadeni, Toqir Mukhtar poukázal na fakt, že za znížením úmrtnosti na rakovinu prsníka stoja iné faktory, avšak nie mamografie. Uviedol tiež závažný fakt, že, citujem “v študii sme zistili, že u žien, ktoré mamografiu nemali, je menšia úmrtnosť na rakovinu prsníka, čo je jasným dôkazom toho, že mamografia nepriniesla očakávaný úžitok”.

Profesor medicíny a expert na skríningy prsníka z Geisel School of Medicine v New Hampshire komentoval, že, citujem: “Podľa mňa, výsledok štúdie znamená, že úžitok z mamografií, ktorý pravdepodobne u niektorých žien je, je omnoho menší, ako sme mali tendenciu veriť”. Ďalej dodal, “Myslým, že pravda je taká, že mamografie nedokážu odhaliť rakoviny, ktoré je potrebné odhaliť čo najskôr. Obávam sa, že najnebezpečnejšie formy rakoviny, ktoré rastú rapídne a majú tendenciu metastázovať, sú veľmi nebezpečné už vo veľmi skorých štádiách, kedy je ich veľmi ťažke odhaliť. Neskoršie odhalenie už nemá podstatný význam na zníženie úmrtnosti”.

Ignorujúc najnovšiu rozsiahlú štúdiu, riaditeľka skríningu prsníkov v británií profesorka Julietta Patnick napriek tomu tvrdí, že skríning prsníkov v národnom zdravotníckom systéme zohráva kľúčovú úlohu v odhaľovaní rakoviny v skorých štádiách, čo ženám zabezpečí lepšiu nádej na úspešnú liečbu.

Profesor Sir Michael Marmot, ktorý mal nad prieskumom dohľad, pre média uviedol, že na zníženie mortality rakoviny prsníka mali za posledné desaťročia vplyv dva hlavné faktory – zmena v príčinách rakoviny a zmena v spôsobe liečby rakoviny.

Skríning prsníkov podliehal v Británii v posledných rokoch horúcej debate, keže sa čoraz viac objavovali dôkazy o škodlivých vplyvoch samotnej mamografie, ako aj o rizikách zbytočných operácií a liečebných procedúr kvôli nesprávnej interpretácií výsledkov mamogramov. Ministerstvo zdravotníctva uznalo, že na každú ženu, u ktorej sa úspešne odhalila smrteľná rakovina, pripadli tri ženy, ktorým bolo odhalená ranné štádium rakoviny, a podrobili sa amputácií prsníka, chemoterapii a ožarovaniu napriek tomu, že rakovina pre nich nebola nebezpečné a nijako by ich neohrozila na zdravi či živote.

Na javo vyšli aj informácie o mnohých chybných diagnózach, kedy ženám bola diagnostikovaná rakovina aj keď po podrobnom overovaní sa došlo k záveru, že ide o cystu, kalcifikát alebo inú nezhubnú chorobu.

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s