Akné – výživová liečba

akneodborneProtokol je nápomocný aj pri iných kožných ochoreniach.

Akné je ochorenie kože sprevádzané rôznymi symptómami, v závislosti od typu akné. Najčastejšie sú to uhry (komedóny), ktoré môžu byť otvorené s čiernym povrchom, uzavreté, alebo také, ktoré nevidieť (mikrokomedóny).

Pri akné sa navyše tvoria rôzne druhy vyrážok, červené a zapálené (papuly), hnisavé (pustuly). V pokročilých a nesprávne liečených stavoch dochádza k intenzívnym zápalom a tvorbe hrbolcov (noduly), ktoré zanechávajú vredovitý výzor kože.

 

V krátkosti o 3 hlavných druhoch akné

Akné vulgaris. Najčastejší druh akné zapríčinený zvýšeným uvoľňovaním testosterónu, zvyčajne v období puberty, v dôsledku čoho dochádza k nadmernej produkcii tukov a podkožného mazu (sébum), tvoreného v podkožných žľazách. V období puberty testosterón taktiež stimuluje tvorbu keratínu, bielkoviny v koži, ktorý blokuje póry. Tento druh sa vyskytuje najmä na tvári, avšak tiež na chrbte, pleciach a hrudi.

Akné conglobata. Rozvinutejšia a ťažšia forma akné vulgaris, pričom dochádza k tvorbe cýst a vredov z hĺbkových zápalených a hnisajúcich pustulov, ktoré nedokážu svoj obsah vyplaviť na povrch kože ale namiesto toho infikujú okolité tkanivo.

Akné rosacea. Tento stav sa vyskytuje zvyčajne v stredných rokoch, zvyčajne medzi 30 – 40 rokom. Tvár je pokrytá zápalenými vyrážkami podobne ako u akné vulgaris.

Tento stav je najviac spôsobený hormonálnou nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentnými plesňovými (parazitárnymi) infekciami, metabolickou nerovnováhou, tráviacimi ťažkosťami a nedostatkom živín, zvyčajne vitamínov skupiny B.

 

Konvenčná liečba akné

Dermatológovia svojim pacientom zvyčajne predpisujú lieky ako benzoyl peroxid, tretinoin, Roaccutane a antibiotiká a iné, čo často spôsobuje spálenie kože, lupiny a iné kožné poruchy, depresívne a samovražedné stavy a najmä skompromitovaný imunitný systém s výslednými systémickými infekciami ako kandidiáza, a to všetko bez požadovaného dlhodobého efektu.

Žiaľ, životospráva a hlavne stravovanie sa zvyčajne podceňuje alebo sa vôbec neberú do úvahy.

 

Hlavné príčiny akné

Základnou príčinou akné je nedostatočná výživa a nadmiera cukrov, transmastných kyselín a varením zničené jedlo – to všetko významne znižuje imunitný systém, ničí enzýmy a následne spôsobuje metabolickú nerovnováhu.

Pokiaľ ide o akné v puberte, musíme si uvedomiť jeden základný fakt: telo človeka vtedy prechádza kľúčovými zmenami a namáhavým obdobím a nutne potrebuje to najlepšie a najkvalitnejšie palivo a nie druhoradé odpadové trosky, ktoré týmto pubertálnym zmenám nijako nepomôžu, ale naopak, pripravia telo o jeho vitalitu.

Tínedžeri sú zvyčajne rebelmi, čo sa týka stravy. Vysmievajú sa tej dobrej starej mame, ktorá im ponúka ovocie a zeleninu a iné plody z vlastnej záhrady. Uprednostňujú pochutiť si na výdobytkoch modernizmu ako McDonald, bagety preplnené syrmi, hranolkách, pizzách, Coca-colách, Redbulloch a podobne. Veď pani doktorka predsa povedala, že akné nemá nič spoločné zo stravou.

Akné, podobne ako aj iné časté ochorenia, sa stalo veľmi atraktívnym a výnosným obchodom pre farmaceutické korporácie, ktoré sa, prostredníctvom lekárov na takzvaných vzdelávacích seminároch, usilovne snažia pacientov presvedčiť, že strava a akné nemá žiadny súvis.

Výskumy a ich výsledky, ktoré sa z obchodných a ekonomicko-politických dôvodov akosi nedostávajú verejnosti k dispozícii, však svedčia o opaku a teda o tom, že (a to si dobre zapamätajte, lebo ak tomu neveríte teraz, raz budete túto informáciu hľadať) úspech pri liečení akné je možné dosiahnuť jedine disciplinovanou zmenou životného štýlu a najmä úpravou stravy so zvýšeným komplexným prísunom výživových prvkov.

 

Strava a akné

Postihnutým pacientom bola počas výskumov podávaná upravená strava v zložení 44% bielkovín, 35% uhľohydrátov a 21% tukov. Výsledky ukázali: a) podstatné zníženie testosterónu a, b) zvýšenie cytochrómu P450, ktorý hydroxyluje estridiol, čo bolo terapeutickým plánom.

Naproti tomu, strava založená na uhľohydrátoch v zložení 10% bielkovín, 70% uhľohydrátov a 20% tukov mala opačný účinok a podporila rozvoj akné.

Je dôležité vylúčiť kravské mlieko (hlavne kvôli prekysľovaniu a kvôli obsahu hormónov a antibiotík), transmastné kyseliny (hlavne margaríny a rastlinné maslá) a jedlá s vysokým obsahom tukov.

 

Cukry, inzulín a chróm

Mnoho dermatológov sa zhoduje v tvrdení, že inzulín je účinným liekom pri akné, keďže opakované výskumy a experimenty a najmä biopsie kože potvrdili u pacientov značne zníženú toleranciu glukózy kožného tkaniva a/alebo inzulínovú rezistenciu.

Niektorí výskumníci nazvali akné kožnou cukrovkou. Pacientom bol podávaný inzulín v dávkach 5 až 10 jednotiek 2 až 3-krát týždenne systémicky alebo priamo do postihnutého miesta.

Vzhľadom na známy imunosupresívny účinok nadmerných cukrov v strave, je nutné vylúčiť všetky koncentrované uhľohydráty.

Chróm a kvasnice s vysokým obsahom chrómu sú schopné zvýšiť toleranciu glukózy v koži, znížiť inzulínovú rezistenciu a v konečnom dôsledku výrazne a rýchlo zlepšiť stav choroby. Podobné účinky ma aj kvcalitná škorica.

 

Vitamín A

Retinoidy, vrátane orálneho vitamínu A, sú známe tým, že znižujú produkciu podkožného mazu a hyperkeratózu (hyperaktivitu tukového puzdierka). Retinol je účinným pri liečbe akné, avšak až pri vysokých a pečen zaťažujúcich (toxických) dávkach ako 300000-400000 IU denne v období 5-6 mesiacov.

 

Vitamín A-E emulzia – vysoké dávky v netoxickej forme

V roku 1963, kedy Dr. Contreras začal pracovať ako klinický onkológ, sa používanie vitamínu A ako užitočného činidla pri malígnom nádore považovalo za nelogické a absurdné.

Teraz sa vitamín A akceptuje ako činidlo širšieho použitia pri väčších epitelových rakovinách, tak ako aj pri epidermálnych karcinómoch, chronickej leukémii a karcinómu z prechodného epitelu. Prvé štúdie možných protirakovinových účinkov vitamínu A sa začali v Mugos Laboratories v Mníchove v Nemecku.

Bolo dokázané, že rakovina pľúc u nórskych námorníkov bola menej rozšírená ako u iných skupín, dokonca aj vtedy, ak fajčili už od detstva. Logika naznačuje, že by to malo byť naopak. Po preštudovaní tohto fenoménu sa zistilo, že od detstva jedli veľké množstvá pečene surových rýb, bohaté na vitamín A.

Logický záver bol, že vysoké dávky vitamínu zabránili rastu rakoviny pľúc aj u silných fajčiarov. Taktiež sa ale zistilo, že vysoké dávky vitamínu A boli toxické a mohli by spôsobiť nepriaznivé reakcie.

Hlavným cieľom bolo teda zistiť, aké dávky vitamínu A by boli dostatočné na to, aby sa dali pozorovať ochranné alebo liečivé účinky a zároveň by nedošlo k poškodeniu pečene.

Riešenie našiel jeden z výskumníkov, keď zistil, že nespracované mlieko tiež obsahovalo tento vitamín a ani deti, ktoré boli dojčené, nikdy nezažili toxické účinky. Príroda si teda sama našla riešenie tým, že zahrnula vitamín A do mlieka vo forme mikro-emulzifikácie.

Výskumníci z laboratórií Mugos pokračovali v príprave rôznych emulzných koncentrácií, sformulujúc napokon svoj známy, vysoko koncentrovaný A-Mulsin. Jedna kvapka obsahuje 15 000 jednotiek. Takisto dokázali pacientom podať až jeden milión jednotiek denne v postupných dávkach bez toho, aby vyvolali toxikáciu pečene.

Vysvetlenie je také, že v emulznej forme sa vitamín A absorbuje priamo do lymfatického systému bez toho, aby sa vo veľkom množstve dostal do pečene. Po vyriešení problému s toxicitou bolo možné testovať výrobok vo vysokých dávkach. Ukázalo sa, že emulzný vitamín A má tieto účinky:

 • v normálnych dávkach chráni epitel a zrak;
 • v dávkach od 100 000 do 300 000 jednotiek denne účinkuje
 • ako možný stimulant imunitného systému;
 • v dávkach od 500 000 do 1 000 000 jednotiek denne
 • účinkuje ako možné protirakovinové činidlo, najmä u
 • kožných karcinómov a karcinómov z prechodného epitelu;
 • odporúčaná dávka výrobcu je 5 kvapiek emulzného vitamínu A a E, trikrát denne alebo podľa odporúčaní lekára.

Táto emulzifikované forma vitamínu A sa odporúča ako bezpečná náhrada moderných toxických syntetických retinoidodov, ktoré sa v súčasnosti používajú pri liečbe akné.

 

Zinok

Zinok je pri liečbe akné životne dôležitý. Zúčastňuje sa na aktivácii lokálneho hormónu – bielkoviny, ktorá viaže retinol (retinol-binding protein), hojení rán, stimulácii imunity a regenerácii tkaniva. Nie všetky štúdie vplyvu zinku na akné priniesli kladné výsledky. Tie boli rôzne v závislosti na forme použitého zinku.

Napríklad, šumivá forma zinku sulfát mala účinok podobný antibiotikám skupiny tetracyklínov, avšak s menšími vedľajšími účinkami z dlhodobého užívania. Naproti tomu, obyčajná tabletová forma zinku sulfát priniesla podstatne menší úspech.

Väčšina pozorovaných pacientov hlásila zlepšenie stavu až po 12 týždňovom užívaní zinku sulfát, aj keď u niektorých pacientov došlo k dramatickému zlepšeniu omnoho skôr.

Počas inej štúdie bol v priebehu 2 mesiacov polovici zo 66 pacientov podávaný zinok glukonát (30 mg elementárného zinku) a druhej polovici bolo podávané placebo. V skupine pacientov, ktorým bolo podávané placebo bolo zápalové skóre znížené z 58 na 47, pričom u pacientov zo zinkom glukonát kleslo skóre z 49 na 27. Výsledok jednoznačne preukázal, že z 24 z 32 pacientov reagovali na zinok glukonát pozitívne.

Nedostatok zinku je spojený s mnohými inými kožnými ochoreniami, hlavne so syndrómom zinkovej nedostatočnosti (acrodermatitis enteropathica). Najmenšou hladinou zinku v krvnom sére trpia muži vo vekovej skupine 13-14 rokov.

 

Piridoxín (B6)

Ženy, u ktorých dochádza k zhoršeniu stavu akné v predmenštruačnom období, dobre reagujú na vitamín B6, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme steroidných hormónov.

 

Kyselina pantoteová (vitamín B5)

Kyselina pantoteová je fyziologicky aktívna pri syntéze cholesterolu a steroidných hormónov a je prospešná len vo vysokých dávkach. To bolo zistené pri pozorovaní 100 pacientov vo veku 10 až 30 rokov (80% pacientov bola vo veku 13-23 rokov) s rôznymi štádiami choroby. Bolo im podávané spolu 10 gramov kyseliny pantoteovej denne v dávke rozloženej na 4-krát počas 24 hodín.

Chorým bol navyše lokálne aplikovaný krém s 20% kyseliny 4 až 6-krát denne. V priebehu 1 až 2 dní došlo k zníženiu produkcie podkožného mazu a v priebehu 1 až 2 týždňov sa výrazne znížila tvorba nových lézií a bola viditeľná regresia starých. Neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.

 

ORTOMOLEKULÁRNA MEDICÍNA

Výskumný lekár ortomolekulárnej medicíny Dr. Carl Pfeiffer taktiež pokladá akné za výsledok výživovej nedostatočnosti. Liečebný protokol pre akné zaznamenal vo svojej knihe Mental and Elemental Nutrients.

Oba, koža aj nervový systém sú ektodermálnymi štruktúrami (vznikli z podobného tkaniva počas ich vývoja) a pravdepodobne preto oba tieto systémy vyžadujú potrebné výživové prvky a ich absencia spôsobuje poruchy týchto systémov.

Zriedkakedy sa objaví pacient s akné (či inou kožnou chorobou), ktorý by netrpel duševnou nerovnováhou, nadmerným stresom, či psychiatrickými chorobami. Psychiatrickí pacienti, liečení ortomolekulárnou medicínou sa po ústupe duševných problémov zároveň zvyčajne tešia aj vymiznutiu kožných chorôb.

Ortomolekulárna medicína okrem skôr spomenutých živín pri liečbe používa aj komplex vitamínov B vysokej potencie a navyše vysoké dávky vitamínu C (od 3000 do 5000 mg denne) a vitamínu B3 (niacín – 500 – 3000 mg).

Viac o ortomolekulárnej medicíne nájdete v knihe Petra Tuhárskeho, Vitamín C a megaskorbická liečba.

 

Záver

Zmena životosprávy

 • zvážte kompletnú detoxikáciu tela

 • zvážte minimálne 3 dňový totálny pôst len o vode alebo o zeleninových šťavách

 • zvážte minimálne 28 dňovú protikvasinkovú diétu na vykynoženie parazitov v tráviacom trakte a v tele (diéta zároveň zahŕňa aj významné obmädzenie uhľohydrátov, teda výsledok na akné by sa mal prejaviť čoskoro)

 • strava v zložení cca  44% bielkovín, maximálne 35% nekoncentrovaných uhľohydrátov a 21% tukov, dostatok čerstvej zeleniny

 • úplne vylúčiť biely cukor, bielu muku, kravské mlieko a tavené syry, červené mäso, údeniny a vyprážané jedlá

 • piť 2 až 2 a pol litra čistej nesýtenej vody denne, obmädziť kávu, čierny čaj a vylúčiť alkohol

 • dostatočný pobyt na slnku (30 minút denne) a na vzduchu

 • zvážte urinoterapiu

 • dostatočný pohyb

 • psychohygiena

Doplňujúca výživa

 • vitamín A 100000 IU, v emulzifikovanej forme (napr. Ultra Ae) – 5 kvapiek 3 x denne pod jazyk v dobe 3 mesiacov (namiesto konvenčných syntetických a nebezpečných retinoidov)

 • zinok glukonát alebo iný chelát min 15 mg 2 x denne (2-3 mesiace)

 • vitamín E (prírodná, nie syntetická forma!) 400 IU 2-3 x denne

 • vitamín C 1000 mg min 3 až 5 x denne

– Vitamín D 15000 IU denne (len mimo leta)

 • niacín (B3) 500 až 3000 mg denne podľa závažnosti a dĺžky trvania ochorenia

 • piridoxín (vitamín B6) 250 mg denne

 • B-50 komplex 1-2 tbl 3 x denne

 • selén 200 μg denne

 • chróm 200 μg denne

 • kyselina pantoteová

 • Betaín HCL s pepsínom (len pri akné rosacea)

Lokálna vonkajšia liečba

 • nepoužívať kozmetiku s parafínom, glycerínom, sodium lauret sulfátom a inú s agresívnymi odmasťovačmi a dráždiacimi prísadami

– Urinoterapia – jedna z najúčinnejších látok na akné a iné kožné ochorenia a navyše úplne zadarmo. Skúmana a potvrdená konvenčnou medicínou.

 • koloidné striebro, koncentrácia až do 40 ppm – prírodné antibiotikum

 • kokosový olej

 • neem olej

 • harmanček

Pri ťažkých a dlhodobých stavoch navyše

 • proteolytické enzýmy

 • protiplesňové doplnky

 • inzulín (systémicky a povrchovo)

 • imunostimulátory

 • stabilizovaný kyslík povrchovo

 

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom akné sa môžete obrátiť emailom na adrese Kampane za pravdu v medicíne damiansk[zavinac]hotmail.co.uk

 

Zdroje

 1. Hoffer, A, Saul, A. Orthomolecular medicine. Basic Health Publications, California, 2008
 2. Lara, M. Uropathy, the most powerful holistic therapy. Brooklyn, 1999.
 3. Darley C, Moore J, Besser G et al. Androgen status in women with late onset or persistent acne vulgaris. Clin Exp Dermatol 1984; 9: 28–35
 4. Takayasu S, Wakimoto H, Itami S, Sano S. Activity of testosterone 5-alpha-reductase in various tissues of human skin. J Invest Dermatol 1980; 74: 187–191
 5. Sansone G, Reisner R. Differential rates of conversion of testosterone to dihydrotestosterone in acne and normal human skin – a possible pathogenic factor in acne. J Invest Dermatol 1971; 56: 366–372
 6. Kappas A, Anderson K, Conney A et al. Nutrition-endocrine interactions. Induction of reciprocal changes in the delta-5-alpha-reduction of testosterone and the cytochrome P-450-dependent oxidation of estradiol by dietary macronutrients in man. Proc Natl Acad Sci USA 1983; 80: 7646–7649
 7. Ayres S, Mihan R. Acne vulgaris: therapy directed at pathophysiological defects. Cutis 1981; 28: 41–42
 8. Semon H, Herrmann F. Some observations on the sugar metabolism in acne vulgaris, and its treatment by insulin. Br J Derm 1940; 52: 123–128
 9. Grover R, Arikan N. The effect of intralesional insulin and glucagon in acne vulgaris. L Invest Derm 1963; 40: 259–261
 10. Abdel KM, El Mofty A, Ismail A, Bassili F. Glucose tolerance in blood and skin of patients with acne vulgaris. Ind J Derm 1977; 22: 139–149
 11. Cohen J, Cohen A. Pustular acne staphyloderma and its treatment with tolbutamide. Can Med Assoc J 1959; 80: 629–632
 12. Offenbach E, Pistunyer F. Beneficial effect of chromium-rich yeast on glucose tolerance and blood lipids in elderly patients. Diabetes 1980; 29: 919–925
 13. McCarthy M. High chromium yeast for acne? Med Hypoth 1984; 14: 307–310
 14. Kugman A, Mills O, Leyden J et al. Oral vitamin A in acne vulgaris. Int J Dermatol 1981; 20: 278–285
 15. Michaelson G, Juhlin L, Ljunghall K. A double blind study of the effect of zinc and oxytetracycline in acne vulgaris. Br J Dermatol 1977; 97: 561–565
 16. Weimar V, Puhl S, Smith W, Broeke J. Zinc sulphate in acne vulgaris. Arch Dermatol 1978; 114: 1776–1778
 17. Dreno B, Amblard P, Agache P. Low doses of zinc gluconate for inflammatory acne. Acta Derm Venereol 1989; 69: 541–543
 18. Michaelson G, Juhlin L, Vahlquist A. Effects of oral zinc and vitamin A on acne. Arch Dermatol 1977; 113: 31–36
 19. Leake A, Chisholm G, Habib F. The effect of zinc on the 5-alpha-reduction of testosterone by the hyperplastic human prostate gland. J Steroid Biochem 1984; 20: 651–655
 20. Michaelsson G, Vahlquist A, Juhlin L. Serum zinc and retinol-binding protein in acne. Br J Dermatol 1977; 96: 283–286
 21. Michaelsson G, Edqvist L. Erythrocyte glutathione peroxidase activity in acne vulgaris and the effect of selenium and vitamin E treatment. Acta Derm Venerol (StockH) 1984; 64: 9–14
 22. Juhlin L, Michaelsson G. Fibrin microclot formation in patients with acne. Acta Derm Venerol (StockH) 1983; 63: 538–540
 23. Etzel K, Swerdel M, Swerdel J, Cousins R. Endotoxin-induced changes in copper and zinc metabolism in the syrian hamster. J Nutr 1982; 112: 2363–2373
 24. Snider B, Dieteman D. Pyridoxine therapy for premenstrual acne flare. Arch Dermatol 1974; 110: 130–131
 25. Symes E, Bender D, Bowen J, Coulson W. Increased target tissue uptake of, and sensitivity to, testosterone in the vitamin B6 deficient rat. J Steroid Biochem 1984; 20: 1089–1093
 26. Barnes B. Thyroid therapy in dermatology. Cutis 1971; 8: 581–583
 27. Leung LH. Pantothenic acid deficiency as the pathogenesis of acne vulgaris. Med Hypoth 1995; 44: 490–2
 28. Carson CF, Riley TV. The antimicrobial activity of tea tree oil. Med J Australia 1994; 160: 236
 29. Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RSC. A comparative study of tea-tree oil versus benzoyl peroxide in the treatment of acne. Med J Australia 1990; 153: 455–458
 30. Nazzaro-Porro M. Azelaic acid. J Am Acad Dermatol 1987; 17: 1033–1041
 31. Nguyen Q, Bui TP. Azelaic acid. Pharmacokinetic and pharmacodynamic properties and its therapeutic role in hyperpigmentary disorders and acne. Int J Derm 1995; 34: 75–84
 32. Pochi P. Acne: endocrinological aspects. Cutis 1982; 30: 212–222
 33. Schiavone F, Rietschel R, Squotas D, Harris R. Elevated free testosterone levels in women with acne. Arch Dermatol @ 119: 799–802, 1983

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Comments

 1. Michaela says:

  Zaujimavy clanok, a urcite je nieco pravdy aj na spojeni akne so stravou aj cukrovkou. Dlho som sa trapila s akne. a po neuspesnej lokalnej liecbe som uzivala aj HAK Diane 35. Nakoniec akne ustupilo az po liecbe Roaccutanom, ale zaroven s vyliecenim akne sa u mna prejaviila cukrovka 1. typu. Az cukrovka ma naucila venovat sa strave. Zmenila som svoj jedalnicek o 180° a vdaka vyluceniu bielej muky a cukru si drzim glykemie v norme. Len skoda, ze to osvietenie neprislo na mna skor 🙂

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s