Cesnak a jeho niektoré účinky

garlicHľuza so štípľavou príchuťou, ktorá prebudí chuť k jedlu, posilní a aktivuje výbežky (klky) v črevách, je výborným antiparazitikom. Je jedným z antických liečivých prostriedkov. Používali ho v starom Egypte, južnej Amerike, ba dokonca aj v časoch atického Ríma ho oporúčal Hippokrates na liečbu infekcií, poranení, malomocenstva či rakoviny.

V stredoveku bol cesnak liekom chudobných roľníkov, ktorí ho konzumovali vo veľkom množstve ako terapiu a na odvrátenie všetkého zla. V prípade krvácania, vredov a v tehotenstve sa neodporúča vo veľkých dávkach.

Štúdium robené na Berlinskej Univerzite dokazuje že cesnak má schopnosť vyčistiť steny tepien 2,5 krát viac ako HDL (dobrý cholesterol).

OBSAHUJE: voda 61%, sacharidy 30,5%, bielkoviny 6,5%, tuky 0,3%, horčík, sodík, draslík, vápnik, fosfor, síra, železo, jód, meď, mangán, zinok, bróm, arzén, kremík a vitaminy B1, B6, B12, C, D, a iné.

Cesnak čistí krv, je antiseptický, antiparasitický, protirakovinotvorný, hypontezívny, proti nikotínový, hypoglykémický, antireumatický, pôsobí proti hlístam, proti vredom v tráviacom trakte, pôsobi ako balzam, redukuje triglyceridy a cholesterol, odstraňuje únavu, je použiteľný aj pri bolestiach, pri artérioskleróznych ochoreniach, normalizuje tep srdca a zároveň zväčšuje aj rozsah samotného tepu srdca.

Účinný je aj pri astme, čiernom kašli, tuberkulóze, chrípke, prechladnutí, infekčných ochoreniach, vyrovnáva krvný tlak, rozpúšťa tuk a anorganický vápnik usadený v cievach.
Pri kombinácii s dreveným uhlím je učinný proti črevným kŕčom.

V malých dávkach je dobre znášaný a používa sa ako príchuť v južanských jedlách. Cesnak a sardela roztlačené v krémovej forme a konzumované s chlebom a jablčným vínom, sú dobrým afrodiziakom.

Tí, ktori jedia veľa cesnaku, nie sú ľahko napadnutí komármi. Na jeho insekticídny účinok poukazuje viacero autorov.

Aby sme zabránili typickému cesnakovému zápachu z úst, na trhu existujú prípravky vo forme šťavy, hydroalkolického výťažku (extraktu), tabliet či kapsúľ. Na odstránenie typického zápachu z úst po konzumácii surového cesnaku (čo je najlepšia forma cesnaku) môžme piť šťavu z lístkov, kvetov či plodov hlohu obecného, ktorý tiež pomáha upravovat srdečný tep, alebo žuť listy mäty či petržlenovej vňate.

Ako šťava či extrakt – 15 kvapiek 2 až 3 krát do dňa, vo forme tabletiek či bobuliek – od 2 až do 12 tabletiek alebo bobuliek, alebo 2 až 4 stručiky cesnaku denne je jedným z antických liekov proti zápalom-všeobecne, črevným zápalom (výbežkov aj črevnej steny), chronickým zápalom, parazitom, hubám, článkonožcom (červy a pásomnice), predchádza vzniku úplavice (červienka), preventívne posobí aj proti artérioskleróze.

V kombinácii s hlohom obecným je cesnak vynikajuci pre ľudí s cievnými problémami, problemami srdca, trpiacich úskosťou či stresom.

Štúdia zo 400 lekárskych stredísk v Európe na vzorke viac ako 2000 pacientov ukázala, že účinná látka lacidipín spomaľuje rozvýjanie arteriosklerózy omnoho lepšie ako chemické lieky používane pri tejto chorobe. Okrem toho pôsobi cesnak aj ako balzam na pľúcne orgány a účinne pomáha aj pri regulácii cukru v krvi.

Cesnak predchádza vzniku arteriosklerózy, zápalom, črevným zápalom či črevnej hnačke, pôsobí aktívne pri odstráňovaní ťažkých kovov z tela, posilňuje imunitný systém, znižuje riziko srdcových chorôb. Keďže detoxikuje črevnú sliznicu vzájomne podporuje aj metabolizmus tukov.

Samozrejme s črevom, ktoré pracuje ako má, je čistejšia aj krv a tým pádom aj prenášané zložky krvi zaručia výkonnejšiu imunitu a teda lepšie zdravie. Je predsa známe, že v tráviacom trakte sa začína celá imunita.

 

Pár poznámok z príručky Prírodnej medicíny

Denné konzumovanie surového cesnaku a cibule počas dlhšej doby mám pomáha udržiavať dobrú cirkulaciu (krvný obeh) a niči možnosť vzniku parazitov, predchádza infarktu či rakovine.

NA VONKAJŠIE POUŽITIE: rany, vredy, odtlaky, bradavice, uštipnutie hmyzom, svrab, dermatotyfóza, hluchota a bolesti uší.

 

Cesnak na lepšiu starobu

Niektoré formy molekulárného kyslíka (ROS reactive oxygen species) majú veľmi nebezpečnú úlohu v procese starnutia či choroby pretože zapričiňujú zmeny v DNA, proteínov a lipidov. Extrakty zo staršieho cesnaku (najmenej 20 mesiacov) maju v sebe antioxidanty, ktoré predchádzajú týmto nežiaducim účinkom. Cesnak ničí ROS a podporuje antioxidačné enzýmy, zabraňuje oxidácii tukov a znižuje ischemické poškodenie.

Zložky cesnaku zabíjajú parazity, huby, plesne, bakterie (zmutovane o patogenne), alebo aj tie ktoré sú schopné prežiť aj po silných antibiotikách.

Treba mať na pamäti, že v nemocniciach, kde sú chorí liečení farmaceutikami, čiže sú imunodepresívny, neuveriteľne rastú nebezpečné infekčné ochorenia! Preto, dobrá starostlivosť o zdravie na základe cesnaku je odporúčaná a vhodná pre všetkých chorých a najmä tých, ktorí sa nevyhli nemocnici.

Cesnak môžete jesť s troškou celozrného chleba pokrájaného na plátky a namočeného v olivovom oleji – eliminujete tým silný zápach. Takto môžete jesť aj 10 strúčikov cesnaku naraz, ale nikdy nejedzte viac ako 20 strúčikov za deň.

Pred aj po liečbe cesnakom je vhodné konzumovať probiotika.

Varený či inak teplom spracovaný cesnak stráca takmer všetky jeho zdravé vlastnosti.

 

Jarná liečba cesnakom

Aby sme zabránili zápachu z cesnaku, pokrájame ho na malé kúsky, dáme do misky a zalejeme extra panenským olivovým olejom. Konzumujeme po lyžičke a zapijeme vodou. Nehrýzť. Začneme s malým množstvom cesnaku. Najlepšie je ho vziať na prázdny žalúdok, asi 45 minút pred jedlom, ráno a večer.Stačí pár strúčikov denne. Ak si všimnete neznášanlivosť či ťažké alergie (alergické reakcie, pálenie záhy alebo iné gastrointestinálne príznaky) znížte dávky, konzumujte cesnak len počas jedla, v najhoršom prípade cesnak nejedzte. Pozitívne výsledky môžeme vidieť najskôr po mesiaci liečby.

Celkové účinky sú značné (stabilizácia tlaku a zlepšenie krvného obehu, pocit celkoveho dobrého zdravia, ale aj pozoruhodné a príjemné duševné pohodlie).

Avšak, je treba sa naučiť čakať, účinok tohto fantastického prírodného lieku je pomalý, tak, ako je pomalá a trpezlivá sama príroda.

 

Zdroj

http://www.mednat.org/prodotti/a.htm

http://www.mednat.org/cure_natur/aglio_cura.htm

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s