Cysta prsníka a antiperspiranty

antiperspirantsNahmatanie hrčky na prsníku sa stalo veľmi obávanou udalosťou pre každú ženu. Obavy neodvratne narážajú i napriek tomu, keď si pripomenieme fakt, že veľká väčšina hrčiek nie je zhubná. Neskôr, keď diagnóza potvrdí, že išlo len o cystu prsníka, ktorá môže byť odstránená punkciou (aspiration), úľaví sa nám. Cystické ochorenie (gross cystic breast disease) je najčastejším nezhubným ochorením prsníka, spôsobujúcim obavy čoraz väčšiemu množstvu žien ročne. Príčina sa zdá byť stále neznáma.

Na základe toho, že zloženie antiperspirantov je zamerané na zužovanie potných kanálikov v podpaží a že cysty prsníka sú tiež výsledkom upchatia prsných kanálikov, som už viackrát naznačovala, že cysty prsníka môžu vznikať z používania antiperspirantov /1-3/.

Najčastejšie používanými účinnými zložkami antiperspirantov sú hliníkové soli, ktoré majú za úlohu zabrániť uvoľňovaniu sa potu na povrch pokožky vytvorením /fyzickej/ zátky v potných kanálikoch /4/. Nadmerná aplikácia antiperspiračných prípravkov na plochu podpazušia, ktorá je hraničiaca s oblasťou prsníka, môže mať za následok absorbovanie a usadenie hliníkových solí do podkožného prsníkoveho tkaniva. To môže dať podnet k opätovnému blokovaniu prsných kanálikov, ak je počas dlhodobého používania chemikálií absorbované alebo nahromadené ich dostatočné množstvo. Úroveň absorbovania môže býť ešte viac zvýšená vtedy, keď pokožka je pred použitím kozmetického prípravku oholená, keďže holenie môže vytvoriť drobné trhlinky na pokožke a tak uľahčiť vstrebávaniu sa chemikálií.

Ak soli antiperspirantov založené na hliníkovom základe hrajú nejakú ulohu v tvorbe cýst prsníka, možno predpokladať, že hliník bude vo zvýšenej miere prítomný v tekutine cysty prsníka. Predpoklad potvrdila štúdia profesora Mannella a Dr. Tongi z Urbino Univerzity v Taliansku. Zistil, že hladina hliníka bola výrazne vyššia vo všetkých 48. vzorkách tekutín z cýst prsníka, než hodnota hliníka nachádzajúca sa v ľudskej krvi a to vyššia o 50 foldov. Táto štúdia nebola zameraná na určenie pôvodu hliníka a teda je potrebné vykonať výskum toho, prečo boli hladiny hliníka v niektorých cystových tekutinách tak vysoké.

Keďže jediným logickým vysvetlením je, že jedným zo zdrojov a príčin tvorby cýst prsníka sú antiperspiranty na hliníkovom základe, je racionálne predchádzať tomuto častému ochoreniu tým, že sa rozhodneme nepoužívať antiperspiranty na chemickom základe a hlavne na základe hliníka.

Zostáva otázkou, či tvorenie cýst prsníka má nejakú spojitosť s následným rizikom tvorby rakoviny prsníka. Aj keď v skutočnosti cysta nie je predrakovinovým stavom, viaceré štúdie spojitosť potvrdili a upozorňujú, že niektoré ženy, ktoré mali cysty v minulosti, môžu býť vo väčšom ohrození následného vzniku rakoviny. Je tiež veľmi dôležité si uvedomiť, že veľká väčšina cýst sa tvorí skôr u žien v mladšom veku, 35-50 rokov v porovnaní s tým, že veľká väčšina rakoviny prsníka sa vyvíja v neskoršom období a to vo vekovej skupine po 50. roku života. Ak uznáme, že cysty prsníka sú zapríčinené aj nadmerným používaním antiperspirantov, potom vytvorenie cysty na prsníku by malo viesť k zobudeniu sa a k zníženiu alebo ukončeniu používania týchto produktov.

Ako pre rakovinu prsníka, tak aj pre cysty najčastejším miestom výskytu je horný a vonkajší kvadrant (štvrťkruh). Je to práve tá oblasť, kde sú tieto produkty nanášané.

Ak kozmetické chemikálie majú vplyv na tvorbu oboch, cýst prsníka a rakoviny prsníka, potom vytvorenie cýst prsníka v mladšom veku ženy môže byť jednoducho varovným signálom a ignorovanie tohto varovného signálu je osobným rizikom.

Cystické choroby prsníka nie sú monitorované tak, ako je monitorovaný výskyt rakoviny. Z roka na rok výskyt rakoviny prsníka narastá a keďže sa štatisticky cysty prsníka objavujú približne v trojnásobnom množstve ako rakovina prsníka, možno tak predpokladať viac ako 100 tisíc nových prípadov výskytu cýst prsníka v Anglicku každým rokom. Je teda čas opýtať sa: “Prečo?!”

O možnej spojitosti používania antiperspirantov a výskytom cýst prsníka som bola upozornená množstvom žien (niektorými z Anglicka a niektorými mimo Anglicka), ktoré mi napísali zdvoverujúc sa o ich osobnej skúsenosti, že keď prestali používať antiperspiranty, cysty prsníka sa stiahli alebo sa prestali objavovať.

Ak máte nejakú podobnú skúsenosť, bola by som veľmi rada, keby ste mi napísali e-mail a ak budem mať dostatok takých svedectiev, spojitosť bude o to viac dokázateľná. Nebolo by to skvelé, že k zastaveniu, alebo výraznému zníženiu výskytu tohoto ochorenia by sme jednoducho mohli prispieť tým, že prestaneme používať toxické antiperspiranty? Ak ste mali v minulosti cysty prsníka, ste pripravená vyskúšať to?

APhilippaDarbreutor: Dr. Philippa Darbre

School of Biological Sciences, University of Reading, Reading RG6 6UB

E-mail: p.d.darbre@reading.ac.uk

Preklad: Mgr. Denisa Hrnčiarová, Cert Acc (Open)

Kampaň za pravdu v medicíne

Zdroje:

  1. Darbre PD. 2001. Underarm cosmetics are a cause of breast cancer. European Journal of Cancer Prevention 10, 389-393.
  2. Darbre PD. 2003. Underarm cosmetics and breast cancer. Journal of Applied Toxicology 23, 89-95.
  3. Darbre PD. 2006. Environmental oestrogens, cosmetics and breast cancer. Best Practice & Research in Clinical Endocrinology and Metabolism 20, 121-143.
  4. Laden K, Felger CB. 1988. Antiperspirants and Deodorants. Cosmetic Science and Technology series vol 7, Marcel Dekker: New York.
  5. Mannello F, Tonti GA, Darbre PD. 2009. Concentration of aluminium in breast cyst fluids collected by women affected by gross cystic breast disease. Journal of Applied Toxicology 29 (No 1)

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Trackbacks

  1. […] do slovenčiny. Stačí, ak napíšem, že je dôležité používať netoxické deodoranty (Antiperspiranty v akejkoľvek forme sú nezlučiteľné so zdravím, lebo bránia prirodzenému poteniu) bez […]

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s