Mýtus “drahého moču”

VitCurine(OMNS, 2008) Tlačová správa Ortomolekulárnej medicíny, 10. januára 2008. Už ste počuli o tom, že “Vaše telo nie je schopné vstrebať extra dávky vitamínov” a že “Jediný efekt z prijímania výživových doplnkov je drahý moč”? Iste ste o tom počuli a stále to propagujú na stránkach ako http://www.dietitian.com a http://www.americanchronicle.com/articles/67769.  Dokonca o tom píšu aj na http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/109881.stm. Mnohí, vrátane lekárov, vás iste často presviedčajú, že konzumovanie vitamínov ponad odporúčané denné dávky (ODD) sú jednoducho vyhodené peniaze. Mátanie ľudí “drahým močom” je dávny trik konvenčnej (chemickej) medicíny. Pozrime sa teda na fakty.

Moč je to, čo vzniká pri filtrácii krvi. Ak váš moč obsahuje povedzme extra vitamín C, znamená to, že tento vitamín C bol v krvi. Ak bol v krvi, znamená to, že sa dostatočne vstrebal cez črevá. Ak vodorozpustný vitamín C nie je prítomný v moči, znamená to jeho nedostatok. Ak vaše telo vylučuje vitamín C do moču, je to znak toho, že ste ním dobre zásobený a vyživovaný a niečo máte aj nazvyš – a to je dobre.

“Drahý moč” pri užívaní vitamínu C, je trápny argument, píše výživový reportér Jack Challem, keďže 50 dolárový účet v reštaurácii za mäso a víno tiež spôsobuje “drahy moc”, avšak, nezdá sa, že by sa preto niekto sťažoval.

Početné štúdie dokázali, že doplňovanie vitamínov má za následok zvýšenie ich prítomnosti v krvnom sére a teda sa vstrebávaju (1). Člen fakulty na Univerzite v Aucklande Michael Colgan, PhD meral, koľko vitaminu C telo OPTIMÁLNE ZDRAVÉHO ČLOVEKA spotrebuváva pri postupne zvyšujúcich sa dávkach. Len u jednej štvrtiny z pozorovaných bola denná dávka 1500 mg dostatočná. Viac ako polovica potrebovala viac ako 2500 mg deňne. Štyria zúčastnení potrebovali dávku až 5000 mg na to, aby sa vitamín C objavil v moči. Znamená to, že telo spotrebovalo a zužitkovalo celých 5000 mg (2).

Známy kardiológ Dr Thomas Levy uznáva, že existuje tradičná, medicínskymi fakultami propagovaná lekárska mienka, že prijímanie vitamínu C robí moč drahým, avšak sám tvrdí, že čím viac ho pacient konzumuje, tým viac ho má v tele a telo ho vie rozumne spotrebovať.(3)

Dr William Kaufman, PhD, špecialista na výživovú biochémiu napísal: “Tí, ktorí si stále myslia, že môžu získať dostatok výživy pre udržanie si optimálneho zdravia len z jedla, ktoré konzumujú, sú na veľkom omyle. Ľuďom sa tvrdí, že v jedle je všetko a niet sa čoho obávať. Neberieme ohľad na to, že bludárske jedlo, ktoré ľudia v súčasnosti jedia, je hlboko podvýživené, často bez akýchkoľvek enzýmov, vitamínov a minerálov. A preto, slová, ako “drahý moč” pri používaní výživových doplnkov  sú nešťastnou dogmou súčasnej medicíny. Väčšina vitamínov sa predsa pred vylúčením do moču zúžitkuje v tele tak, ako sa zúžitkujú aj chemické lieky, ktoré predsa tiež nakoniec odídu do moču” (4).

Stále nás učia, že vdychujeme kyslík a vydychujeme kysličník uhličitý. Avšak, pravda je taká, že aj kyslík vydychujeme, a je ho dosť na to, aby počas oživovania zachránil život iného človeka. Vo vzduchu inhalujeme asi 21% kyslíka, z čoho spotrebujeme asi štvrtinu a vydychneme 15% kyslíka (5). Keď už teda rozprávame o spotrebovaní živín, pacienti na ventilátoroch, počnúc predčasne narodených až po geriatrických pacientov, všetci dostávajú masívne dávky kyslíka – omnoho väčšie, ako dokáže telo spotrebovať. Nepovažujeme to za zbytočnosť, ale za prospešnú vec.

A čo drahý moč z chemických “liekov”?

Je smiešne, že lekári hovoria o drahom moči v súvislosti s vitamínom C a zabúdajú na omnoho drahší moč po užívaní chemických liekov, chemoterapií a pod., ktoré tlačia pacientom dolu hrdlom (resp. do žíl). Tieto chemikálie sa taktiež vylučujú do moču a ak si spočítate ich cenu (mimo nevyčisliteľnej ceny poškodeného zdravia devastujúcimi vedľajšími účinkami), ďaleko presahujú cenu zdravého jedla či vitamínov v moči (6).

Dr. Kaufmann dodáva: “Počas 2. svetovej vojny bolo vojakom, ktorí boli liečení penicilínom, prikázané zachytávať všetok moč, aby sa penicilín z neho mohol znovu použiť. Bolo by veľmi hlúpe vtedy poukázať len na to, že tento moč je drahý kvôli obsahu penicilínu a nebrať do úvahy fakt, že bol v tele zužitkovaný na vykynoženie smrteľnych baktérií (4). Žiaľ, takéto hlúposti robíme dnes – vykrikujeme “drahý moč” namiesto toho, aby sme sa sústredili na terapeutický účinok vysokých dávok vitamínu C pri kynožení toxického materiálu v chorom tele.

Dostatočný prísun výživy chráni pred chorobami. Terapeutické využitie vitamínov na prevenciu a liečbu ochorení je vedecky opodstatnené nespočetnými štúdiami (7). Vedci, ktorí tieto štúdie vykonávajú, budú mať asi bližšie k pravde, naproti niekoľkým podplateným reportérom, či k chémii sa prikláňajúcim lekárom, ktorí na plné hrdlo kričia, že “Vitamíny sú nanič a robia váš moč drahým”.

Väčšina z nás žije z podhodnoteného jedla, ktoré spôsobuje stále rastúci nedostatok výživy v tele. Túto chýbajúcu výživu je potrebné nejako dopĺňať, aby si človek udržal optimálne zdravie. Okrem zmeny stravovania, doplňujúce vitamíny sú čoraz viac potrebnejšie. Prijímanie správnych doplnkov a v dostatočnom množstve nie je problémom, ale východiskom z výživovej nedostatočnosti. Nie je namieste poukazovať na drahý moč, kvôli vylúčeným vitamínom v ňom, ale na to, ako ich telo pred vylúčením využilo pre boj s toxickým materiálom a pre svoj optimálny chod.

Poznámka Kampane za pravdu v medicíne

Treba pripomenúť fakt, že človek je jediný cicavec, ktorý stratil schopnosť produkovať vitamín C v tele. Dr Linus Pauling, dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny, už v 70 rokoch zistil, ze všetky cicavce produkujú najmenej 3000 mg vitamínu C deňne v prepočte na váhu človeka). Zdravá koza vyprodukuje deňne až 12000 mg vitamínu C, pričom sa po zaťažení stresom táto produkcia niekoľkonásobne zvyšuje. Z politického a ekonomického hľadiska konvenčná medicína vysoké dávky vitamínu C pri liečbe a prevencii odmieta využívať. Hlavným dôvodom je zisková neatraktívnosť vitamínu C v porovnaní z miliardovými ziskami za chemické liečivá zo závažnými vedľajšími účinkami.

Referencie:

(1) http://www.thenutritionreporter.com/10_vitamin_truths.html

(2) http://annieappleseedproject.stores.yahoo.net/expensiveurine.html

(3) Levy T. Vitamin C, Infectious Diseases & Toxins: Curing the Incurable. This book is reviewed at http://www.doctoryourself.com/levy.html

(4) Letter from William Kaufman, M.D., Ph.D. April 7,1992. Published as Kaufman W. [Saul AW, editor]. Nutrition illiteracy and nutritional inadequacy. J Orthomolecular Med, 2007. Vol 22, No 2, p 83-89.

(5) This can be measured. http://www.patentstorm.us/patents/5069220.html

(6) http://www.naturalnews.com/021393.html

(7) Many full-text nutrition therapy papers are posted for free access at http://orthomolecular.org/library/jom . 17 extensive bibliographies of nutrition research are posted at http://www.doctoryourself.com .

Nutritional Medicine is Orthomolecular Medicine

Orthomolecular medicine uses safe, effective nutritional therapy to fight illness. For more information: http://www.orthomolecular.org

The peer-reviewed Orthomolecular Medicine News Service is a non-profit and non-commercial informational resource.

 

Editorial Review Board:

Damien Downing, M.D.
Harold D. Foster, Ph.D.
Steve Hickey, Ph.D.
Abram Hoffer, M.D., Ph.D.
James A. Jackson, PhD
Bo H. Jonsson, MD, Ph.D
Thomas Levy, M.D., J.D.
Erik Paterson, M.D.
Gert E. Shuitemaker, Ph.D.

Andrew W. Saul, Ph.D., Editor and contact person. Email: omns@orthomolecular.org

Uveďte prosím pozorne svoj email a kliknite "Odoslať"

Pridajte sa k 7 281 ďalším odberateľom

Vaše príspevky

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s